Μετά από ένα εκπληκτικό ματς και εντυπωσιακή ανατροπή η Μπέρνλί νίκησε με 3-2 την Έβερτον και έμεινε ολοζώντανη στο παιχνίδι της παραμονής την ώρα που οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε ακόμα μεγαλύτερες περιπέτειες.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12′ όταν μετά από εκτέλεσε κόρνερ ο Κόλινς πλάσαρε από κοντά.  Τέσσερα λεπτά μετά η Έβερτον πήρε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γουέστγουντ στον Γκόρντον. Το εκτέλεσε ο Ριτσάρλισον και ισοφάρισε. Ο Βραζιλιάνος στο 22′ είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ανατροπή. Στο 41′ όμως τα «ζαχαρωτά» κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι, αυτή τη φορά για μαρκάρισμα του Λένον στον Μικολένκο. Ο διαιτητής δεν το έδωσε αρχικά αλλά κλήθηκε από το VAR και έδειξε βούλα. Ο Ριτσάρλισον ήταν και πάλι εύστοχος και έγραψε το 1-2. Έτσι η Έβερτον έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Πρέμιερ που σκοράρει με δύο πέναλτι στο πρώτο 45λεπτο. Στο 53′ ο Ριτσάρλινσον είχε σουτ στο δοκάρι και τέσσερα λεπτά μετά η Μπέρνλι ισοφάρισε. Ο Τέιλορ βρήκε τον Ροντρίγκες και αυτός με πλασέ έκανε το 2-2. Ο Κορνέ στο 79′ έκανε το σουτ με τον Πίκφορντ να «βγάζει» δύσκολα. Στο 85′ όμως ο Γάλλος δεν αστόχησε, «τιμωρώντας» το τραγικό λάθος του Γκόντφρεϊ και έγραψε το 3-2.
ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Ρόμπερτς (72’Λόουτον), Κόλινς, Ταρκόβσκι, Τέιλορ, Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, Λένον (84’ΜακΝιλ), Ροντρίγκες, Βέγκχορστ (80’Βίντρα), Κορνέ
ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κένι, Μικολένκο, Γκόντφρεϊ, Μπράνθγουαϊτ, Χολγκέιτ (87’Ρονδόν), Ντουκουρέ, Γκόρντον (72’Γκρέι), Ιβόμπι, Ριτσάρλισον, Κάλβερτ Λιούιν