Τεράστια νίκη για τον Άρη, ο οποίος επικράτησε της ΑΕΚ μέσα στο Τσίρειο με 2-0 κι έστειλε ηχηρό μήνυμα ότι μπορεί να εξασφαλίσει ευρωπαϊκό εισιτήριο, μειώνοντας στο -1 από τη 2η θέση και στο -6 από την κορυφή! Επιπλέον, προσπέρασε στη βαθμολογία την ομάδα της Λάρνακας, η οποία υπέστη τη δεύτερη συνεχόμενη της ήττα και απογοήτευσε.
Ο Σπόλιαριτς, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 63’, ενώ ο Τζιαβέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 86’, σε μία φάση που εξετάστηκε απ’ το VAR, μετρώντας το γκολ αφού η μπάλα φάνηκε να περνάει τη γραμμή στο πλασέ του τελευταίου, παρά την προσπάθεια του Μιλίτσεβιτς να απομακρύνει. Η ΑΕΚ είχε σκοράρει μετά την φάση (προτού εξεταστεί απ’ το VAR) με τον Παναδέρο, ωστόσο το γκολ σωστά ακυρώθηκε αφού ήταν οφσάιντ ο Νταρμπισάιαρ. Ούτως ή άλλως όμως το γκολ δεν θα μετρούσε, αφού προηγήθηκε το τέρμα του Τζιαβέ…

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΑΡΗΣ:
Βανά Άλβες, Σίλτενφελντ, Ντελμίρο, Καζού (69′ Κβάσιουκ), Γιαγκό, Μπρόρσον, Μπογκνάρ (46′ Σπόλιαριτς), Γιαμπλόνσκι, Μπράουν, Μπαμπίκα (90′ Γκαρσία), Στεπίνσκι (76′ Τζιαβέ).
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Γκαρσία, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Κβάσιουκ, Ρονγκάλια, Ντζιαβέ, Ιωσηφίδης, Σιμιόν.
ΑΕΚ: Λεάλ, Γκαρσία (75′ Παναδέρο), Ροσάλες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Λουΐς Γκουστάβο, Εσπινόσα (87′ Ολατούντζι), Άλτμαν (82′ Γκιούρτσο), Φαράζ (75′ Νταρμπισάιαρ), Τρισκόφσκι, Ρόμο.
Στον πάγκο: Τούμπας, Τάντι, Ακοράν, Λαμπόικο, Γκονζάλεθ, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Παναδέρο, Νταρμπισάιαρ, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας.

LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
4’ Πρώτη καλή φάση στο ματς για την ΑΕΚ. Σουτ από τον Τρισκόφσκι, απόκρουση από τον Άλβες.
17’ Πρώτη πολύ καλή ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μπράουν βγήκε απέναντι από τον Λεάλ, έκανε το πλασέ όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έδιωξε σε κόρνερ!
33’ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι από πολύ κοντά έκανε το πλασέ, ήταν όμως αδύναμο και απέκρουσε ο Άλβες.
35’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Δυνατό σουτ του Φαράζ, έδιωξε εντυπωσιακά ο Βανά Άλβες!
45’ Κίτρινη κάρτα στον Μπράουν για φάουλ στον Γκαρσία.
45+1’ Κίτρινη στον Φαράζ για φάουλ στον Μπράουν.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 2-3 (1-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-3
ΚΑΤΟΧΗ: 46-54%
ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟY: Δεν έφτασε σε ψηλά επίπεδα ποιότητας. Η ΑΕΚ κρατάει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της, είναι πιο επικίνδυνη αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν στο καλό της διάστημα, όπως ούτε κι ο Άρης τη δική του στο 17’ με τον Μπράουν.
46’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Σπόλιαριτς στη θέση του Μπογκνάρ.
50’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Σουτ του Σπόλιαριτς εντός περιοχής, η μπάλα μόλις έξω!
61’ Επικίνδυνη φάση στην περιοχή της ΑΕΚ. Η μπαλιά από τον Μπράουν, ο Λεάλ πρόλαβε προ του Στεπίνσκι να διώξει!
62’ Κίτρινη στον Ροσάλες για φάουλ στον Σπόλιαριτς.
63’ 1-0 Ο ΑΡΗΣ! Ο Σπόλιαριτς με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα!
66’ Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σέντρα από τον Γκαρσία, ο Φαράζ από κοντά δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!
68’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Δυνατό σουτ από τον Στεπίνσκι, η μπάλα χτύπησε σε σώμα αμυντικού!
69’ Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Κβάσιουκ, έξω ο Καζού.
75’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Νταρμπισάιαρ και Παναδέρο αντί Φαράζ και Άνχελ Γκαρσία. Ο τελευταίος αποχώρησε αναγκαστικά λόγω τραυματισμού.
76’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Ο Τζιαβέ στη θέση του τραυματία Στεπίνσκι.
78’ Κίτρινη κάρτα στον Τόμοβιτς.
82’ Κίτρινη στον Ντελμίρο για φάουλ στον Ρόμο.
82’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκιούρτσο αντί του Άλτμαν.
84’ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Ο Τζιαβέ έκανε το πλασέ αλλά ο Μιλίτσεβιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή!
84’ Ο Παναδέρο σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ του Νταρμπισάιαρ που επηρεάζει τη φάση!
85’ Εξετάζεται η φάση του Τζιαβέ από τον VAR, κατά πόσον πέρασε τη γραμμή!
86’ 2-0 Ο ΑΡΗΣ! Η φάση στο 84’ θα μετρήσει τελικά γκολ για τον Άρη, που διπλασιάζει τα τέρματά του με τον Τζιαβέ!
87’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ολατούντζι στη θέση του Εσπινόσα.
90’ Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Γκαρσία αντί του Μπαμπίκα.
90+5’ Κίτρινη σε Γιαγκό και Καταλά.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 8-4 (5-4)
ΚΟΡΝΕΡ: 4-4

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** H AEK είναι στο +2 από τον Άρη (42 με 40).
** Αήττητος ο Άρης στα φετινά ματς με την ΑΕΚ. Τη νίκησε με 1-0 στο Τσίρειο στον α’ γύρο, ενώ στον β’ γύρο στην «Αρένα» οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 0-0.
** Η ΑΕΚ προέρχεται από την ήττα με 2-1 από το ΑΠΟΕΛ στην «Αρένα», ενώ ο Άρης προέρχεται από τη νίκη επί της Πάφος FC με 1-0.