Τι κι αν αγωνίστηκε (αδίκως) με δέκα ποδοσφαιριστές από το 51’; Οι διεθνείς μας, με μαχητική ψυχή υπέταξαν την Εσθονία με 2-0 στην «ΑΕΚ Αρένα», εξασφαλίζοντας την παραμονή της Εθνικής στη Γ’ Κατηγορία του Πρωταθλήματος Εθνών 2022-23!
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άνοιξε νωρίς το σκορ με ένα υπέροχο γκολ του Μαρίνου Τζιωνή στο 19’. Το ημίχρονο έκλεισε για την Εθνική μας βρισκόμενη μπροστά στο σκορ, όμως το δεύτερο άρχισε με την ακατανόητη αποβολή του Ντανίλο Σπόλιαριτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 47’ για καθυστέρηση, που μόνο τέτοια δεν έκανε ο Κύπριος μέσος.
Ευτύχησε όμως η Εθνική μας να σκοράρει το δεύτερο γκολ στο 51’ με τον Πιέρο Σωτηρίου, μόλις τέσσερα λεπτά αφότου έμεινε με δέκα παίκτες, που αποδείχθηκε καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα, όπως επίσης και η απόκρουση του Νεόφυτου Μιχαήλ στο 69’ στην ευκαιρία των Εσθονών. Η Εθνική μας κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος το υπέρ της σκορ και να εξασφαλίσει την παραμονή της στην Γ’ Κατηγορία της επόμενης διοργάνωσης, με την Εσθονία να υποβιβάζεται στην Δ’…
ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Παναγιώτου, Χάμπος, Γκόγκιτς, Αντωνίου (Κυριάκου Ε. 85′), Σπόλιαριτς, Αρτυματάς, Παπουλής, Ιωάννου, Τζιωνής (Αβραάμ 79΄), Πιέρος (Χριστοφή 79′)
Στον πάγκο: Τούμπας, Χριστοδούλου, Ανδρέου, Κ. Σωτηρίου, Β. Κυριάκου, Χριστοφή, Αβραάμ, Κακουλλής, Θεοδώρου, Χρυσοστόμου, Πίττας.
ΕΣΘΟΝΙΑ: Ίνγκονεν, Μετς, Τααμ, Κλάβαν, Λούκκα (Σόρκα 54′), Ογιάμα, Βασίλιεφ, Κρέιντα, Σινιάφσκι (Πούρι 46′), Σάπινεν, Ανιέρ (Ζενιόφ 46′)
Στον πάγκο: Ακσάλου, Μέριτς, Πασκότσι, Πικ, Πιργκ, Πιούρι, Σόργκα, Ζένιον, Λιλάντερ, Κιρς, Σούμετς.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
1’ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική! Σουτ από τον Τζιωνή στο ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο Ίγκονεν και στη συνέχεια ο Παπουλής υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ!
11’ Γύρισμα του Ιωάννου προς την περιοχή και τον Πιέρο, πρόλαβε ωστόσο να αποκρούσει ο Ίγκονεν.
12’ Κίτρινη κάρτα στον Λούκκα για φάουλ στον Τζιωνή.
19’ 1-0 Η ΕΘΝΙΚΗ! ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Τζιωνή, με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα πρώτο στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα!
ΣΧΟΛΙΟ: Συμπληρωμένο το 20λεπτο. Καλύτερη η Εθνική στο πρώτο 20λεπτο, μακράν ο καλύτερος του γηπέδου ο Μαρίνος Τζιωνής που πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ με το οποίο βρισκόμαστε μπροστά στο σκορ.
30’ Σουτ από τον Αντέρ, έξω.
34’ Πρώτη πολύ καλή ευκαιρία για την Εσθονία. Η κεφαλιά από τον Σινιάφσκι, η μπάλα πέρασε έξω.
43’ Κίτρινη κάρτα στον Σπόλιαριτς για δυνατό φάουλ στον Μετς.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-3 (2-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-0
ΚΑΤΟΧΗ: 43-57%
ΣΧΟΛΙΟ: Λίγες οι φάσεις στο α’ ημίχρονο. Η Εθνική μας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ήταν πιο επιθετική και με τον κορυφαίο παίκτη του γηπέδου μέχρις στιγμής, Μαρίνο Τζιωνή, βρίσκεται μπροστά στο σκορ από το 19’. Στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου ημιχρόνου προσπάθησε να ανέβει περισσότερο η Εσθονία, χωρίς όμως αποτέλεσμα.
46’ Διπλή αλλαγή για την Εσθονία. Οι Πιούρι και Ζενιόφ αντί των Ανιέρ και Σινιάφσκι.
47’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντανίλο Σπόλιαριτς, ο οποίος αποβάλλεται για καθυστέρηση! Άδικη η απόφαση του διαιτητή!
51’ 2-0 Η ΕΘΝΙΚΗ! Ο Πιέρος με πλασέ εντός περιοχής, έχοντας δεχθεί την ασίστ από τον Παπουλή, διπλασιάζει τα τέρματα της Εθνικής μας!
55’ Αλλαγή για την Εσθονία. Μέσα ο Σόργκα, έξω ο Λούκκα.
56’ Ευκαιρία για την Εσθονία. Από κοντά ο Ζένιοφ έστειλε την μπάλα έξω.
65’ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας! Ο Ιωάννου έστρωσε στον Παπουλή, ο οποίος έκανε το πλασέ εντός περιοχής όμως έστειλε την μπάλα έξω!
67’ Μεγάλη φάση για την Εσθονία. Πλασέ του Πιούρι, μεγάλη επέμβαση από τον Νεόφυτο Μιχαήλ.
79’ Διπλή αλλαγή για την Εθνική. Χριστοφή και Αβραάμ αντί Σωτηρίου και Τζιωνή. Αποχωρούν οι δύο σκόρερ.
83’ Νέα αλλαγή για την Εθνική. Μέσα ο Βαγγέλης Κυριάκου, έξω ο Μηνάς Αντωνίου.
87’ Κίτρινη στον Μετς.
89’ Αλλαγή για την Εσθονία. Ο Κιρς αντί του Σάπινεν.
90’ Αλλαγή για την Εθνική μας. Πίττας αντί Παπουλή.