Η Ρεάλ τα βρήκε σκούρα απέναντι στη μαχητική Γρανάδα, η οποία έμοιαζε να παλεύει για μια άλλη ομάδα της Ανδαλουσίας, τη Σεβίλλη, η οποία έχασε βαθμούς το Σάββατο. Ο Μάρκο Ασένσιο έδωσε τη λύση στους μερένγκες, αφού με ένα εκπληκτικό σουτ έλυσε το γόρδιο δεσμό της άμυνας των φιλοξενουμένων και έδωσε τη νίκη 1-0 στην ομάδα του για την 23η αγωνιστική της La Liga.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες. Η κυριαρχία τους ήταν καθολική και από την πίεση παραλίγο να οδηγήσουν σε… αυτογκόλ τους φιλοξενουμένους στο 1ο ημίχρονο (η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι).
Ο Κάρλο Αντσελότι έριξε στον αγώνα τον Φεντερίκο Βαλβέρδε στην ανάπαυλα και τους παραγκωνισμένους Εντέν Αζάρ και Λούκα Γιόβιτς λίγο αργότερα, αλλά τελικά ο ήρωας υπήρχε στο βασικό σχήμα και ήταν ο Ασένσιο. Με σουτ εκτός περιοχής στο 74′ σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα, αν και στα επόμενα λεπτά έχασε τόσο ο ίδιος όσο και οι συμπαίκτες του μεγάλες ευκαιρίες.