Μεγάλη νίκη για την Ανόρθωση με ανατροπή κόντρα στον Άρη με 3-1. Η βαρωσιώτικη ομάδα επέστρεψε στα επιτυχημένα αποτελέσματα μετά από τρεις σερί ισοπαλίες, παίρνοντας τους τρεις από τους έξι βαθμούς που χρειάζεται για να εξασφαλίσει μαθηματικά την είσοδό της στην πρώτη 6άδα της βαθμολογίας. Γιατί πρώτα αυτός είναι ο στόχος της και μετά μπορεί να διεκδικήσει ψηλότερα. Το έδειξε όμως με την παρουσία της ότι είναι… έτοιμη για όλα.
Το συγκρότημα του Τιμούρ Κετσπάγια ήταν κυρίαρχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και άφησε πίσω το γκολ του Πακέ στο 13′ που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Λιάσου Λουκά. Ο Άρης μπήκε καλύτερα και δίκαια προηγήθηκε όμως από τη στιγμή που ισοφάρισε η Ανόρθωση με τον Χριστοφή στο 23′ ήταν καλύτερη.
Έστω κι αν είχε την αναγκαστική αλλαγή με τον Αραγιούρι, η «Κυρία» προσαρμόστηκε και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της με το γκολ του Ουάρντα στο 48′. Η αλλαγή με τον Χρυσοστόμου στην έναρξη του β’ ημιχρόνου της έδωσε τρεξίματα στο χώρο του κέντρου ενώ ήταν από δικό του κλέψιμο που ήρθε το 2-1.
Ο Άρης παρά την προσπάθειά του δεν δημιούργησε κάτι καλό στο β’ ημίχρονο, μέχρι που ο Χρυσοστόμου πέτυχε το 3-1 στο 73′.
Ο Λιάσος Λουκά είχε προχωρήσει σε αλλαγές ψάχνοντας ένα γκολ που θα έβαζε την ομάδα του ξανά στο ματς, όμως αυτό το γκολ δεν ήρθε με τον Άρη να παραμένει στους 35 βαθμούς. Ανεβαίνει στους 31 η Ανόρθωση και την 5η θέση.

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Κορρέα, Αραγιούρι (9′ Αντωνιάδης), Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Αρτυματάς, Ιωάννου (63′ Αβραάμ), Πόποβιτς (46′ Χρυσοστόμου), Καλτσάς (76′ Χριστοδουλόπουλος), Χριστοφή, Ουάρντα
Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Αβραάμ, Χατζημιτσής, Μότης

Άρης (Λ. Λουκά): Βανά, Μανού Γκαρσία, Σπόλιαριτς (57′ Σικόρσκι), Στεπίνσκι (78′ Ιωσηφίδης), Καζού, Πακέ (78′ Κορομά), Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Ρονκάλια, Παμπίκα (88′ Μπράουν), Σιμιόν (57′ Φράγκος)
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σωφρόνίου, Ανδρέου, Κβάσουκ, Ελευθερίου, Μουσούντα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρονκάλια
ΣΤΟ ΟΡΙΟ:
Κορέια, Αβραάμ, Πόποβιτς, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Ιωάννου / Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Καζού, Σίλντενφελντ
ΘΕΑΤΕΣ:
3.200 περίπου (100 οι φιλοξενούμενοι)
ΣΚΟΡΕΡ:
Χριστοφή (23′), Ουάρντα (48′), Χρυσοστόμου (73′) / Πακέ (13)

Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
Υπήρξε πρόβλημα στη βόρεια εστία του γηπέδου, γι’ αυτό και υπήρξε μερική καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα.
Διορθώθηκε το πρόβλημα και έχουμε έναρξη του αγώνα.
1′
Πρώτο σουτ στο παιχνίδι. Ο Χριστοφή δοκίμασε το συρτό σουτ εκτός περιοχής με τον Βανά να μπλοκάρει.
4′ Δοκιμάζει ξανά το δεξί σουτ ο Χριστοφή εκτός περιοχής, ο τερματοφύλακας του Άρη στη σωστή θέση.
9′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Αντωνιάδης αντί του Αραγιούρι.
13′ ΓΚΟΛ 0-1: Γύρισμα του Παμπίκα από τα δεξιά, ο Πακέ με πλασέ αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι, νίκησε τον Λόρια.
17′
Κεφαλιά του Σπενίσκι από σέντρα του Καζού, ο Λόρια έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε τη μπάλα.
23′ ΓΚΟΛ 1-1: Γύρισμα του Αμπαρτζουμιάν από τα δεξιά, ο Χριστοφή με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βανά.
25′
Σουτ του Αρτυματά εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Βανά.
29′
Ευκαιρία για τον Άρη. Το σουτ του Παμπίκα ανέκοψε σε πρώτο χρόνο ο Λόρια με τον Κορέια να διώχνει στη συνέχεια.
35′ Σκοράρει η Ανόρθωση με τον Ουάρντα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο γύρισμα του Πόποβιτς με το κεφάλι, ήταν εκτεθειμένος ο Αιγύπτιος.
40’΄ΣΧΟΛΙΟ:
Πολύ καλός ο ρυθμός στο παιχνίδι με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Και οι δύο ομάδες προσπαθούν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Ο Άρης είχε το πάνω χέρι, μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε. Έπεσε η απόδοσή του όμως όταν δέχθηκε την ισοφάριση, που ήταν μία εξέλιξη που σαφώς και βοήθησε την Ανόρθωση να ισορροπήσει.
42′ Σουτ του Καλτσά, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Βανά. Στην πορεία της μπάλας προσπάθησε να μπει και ο Ουάρντα όμως δεν πρόλαβε.
Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
45+2′
Κίτρινη στον Ρονκάλια για τράβηγμα στον Ουάρντα.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 1-1

Έναρξη στο β’ ημίχρονο με μία αλλαγή για την Ανόρθωση. Χρυσοστόμου αντί Πόποβιτς για την «Κυρία».
48′ ΓΚΟΛ 2-1: Πίεσε ψηλά και κέρδισε τη μπάλα ο Χρυσοστόμου. Η μπάλα κατέληξε στον Καλτσά που έκανε το πλασέ, με τον Βανά να αποκρούει ασταθώς και τον Ουάρντα από κοντινή απόσταση να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

57′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Σικόρσκι και Φράγκος αντί των Σπόλιαριτς και Σιμιόν.
63′ Nέα αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Αβραάμ αντί του Ιωάννου.
65′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη. Σουτ του Γκαρσία από το ύψος της περιοχής, πάνω από την εστία του Λόρια η μπάλα.
70′ Κίτρινη στον Λιάσο Λουκά για διαμαρτυρίες.
73′ ΓΚΟΛ 3-1: Ο Κορέια εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά με τον Χρυσοστόμου να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Βανά.
76′
Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Χριστοδουλόπουλος αντί του Καλτσά.
78′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Κορομά και Ιωσηφίδης αντί των Πακέ και Στεπίνσκι.
81′ Μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα πάνω από την εστία του Βανά.
82′ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση. Ο Ουάρντα μπήκε στην περιοχή, πάτησε στον Χριστοδουλόπουλο που ήταν σε πλεονεκτική θέση, δεν κατάφερε να νικήσει τον Βανά.
88′ Ο Μπράουν αντί του Παμπίκα.
Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.
90+5′ Τεράστια φάση για τον Άρη με τον Λόρια να λέει «όχι στον Ιωσηφίδη.
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 3-1