Στο ξεκίνημα της σεζόν την χλεύασαν. Έδωσε και η ίδια δικαιώματα φυσικά. Πλέον όμως, η Φενέρμπαχτσε είναι ομάδα επιπέδου playoffs και το απέδειξε και το βράδυ της Τρίτης (8/2). Νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης (66-51) σε εξ αναβολής αναμέτρηση της EuroLeague και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της οκτάδας, με φόντο τα playoffs στα οποία αν μπει, θα είναι ένα πολύ σκληρό καρύδι.
Στο 12-10 ανέβηκε η ομάδα της Κωνσταντινούπολης (9-3 εντός και 3-7 εκτός έδρας), που έχει εννέα νίκες στα τελευταία δέκα παιχνίδια. Παίζει χωρίς τους Νάντο ντε Κολό, Μάριαλ Σάγιοκ, Ντανίλο Μπάρτελ, Γιαν Βέσελι, τα καταφέρνει όμως περίφημα. Στο 20-4 έπεσαν, από την άλλη οι Μαδριλένοι που έχουν 13-0 στο γήπεδό τους και 7-4 μακριά από τη Μαδρίτη. Γκάμπριελ Ντεκ, Άνταμ Χάνγκα, Τζέφρι Τέιλορ έμειναν εκτός αποστολής, με τον Πάμπλο Λάσο να βλέπει την ομάδα του να διανύει περίοδο αγωνιστικής κάμψης πριν από το clasico της Παρασκευής (11/2) με την Μπαρτσελόνα στο Wizink Center.

Ο αγώνας

Σαρωτική στο ξεκίνημα η Φενέρμπαχτσε, προηγήθηκε με 11 στο τέλος της περιόδου (19-8) χάρη στην αποτελεσματικότητά της στην επίθεση (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές) και στην σκληρή της άμυνα που κράτησε τους Μαδριλένους στα 3/17 σουτ (1/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα).
Το ματς δεν θύμιζε αγώνα κανονικής περιόδου, αλλά αναμέτρηση Final Four, πέρα από τους Γιουλ – Ταβάρες οι Ισπανοί δεν έβρισκαν λύσεις σε άλλον παίκτη τους και το 27-17 του ημιχρόνου ήταν σοκαριστικό, χωρίς πάντως η Φενέρμπαχτσε να είναι και πολύ πιο λαμπερή.
Απλώς η άμυνά της ήταν σε εξωπραγματικά επίπεδα και οι 17 πόντοι που δέχθηκε σε 20 λεπτά, έμοιαζαν με ένα από τα σημαντικότερα παράσημα στην σύγχρονη ιστορία της στη διοργάνωση. Κι όταν η Ρεάλ προσπάθησε να κάνει την ύστατη προσπάθεια, μειώνοντας στο 50-39 στο 32′, ο Άκπιναρ έβαλε το μεγάλο τρίποντο για το 56-41 που έβαλε φωτιά στο γήπεδο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Βίλιους, Βικλίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-8, 27-17, 48-30, 66-51

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 26η αγωνιστική η Φενέρμπαχτσε θα υποδεχθεί τη Μπάγερν Μονάχου (11/10 στις 19:45), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης την Μπαρτσελόνα (11/2 στις 21:45).