Ο Ακρίτας πανηγύρισε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής στην β κατηγορία.
Η ομάδα της Χλώρακας νίκησε 2-0 την Αλκή, ανέβηκε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας και θα περιμένει.
Μέσα σε τρία λεπτά καθάρισαν οι… πράσινοι στο «Στέλιος Κυριακίδης». Στο 74ο λεπτό ο Καραμόκο με κεφαλιά μετά από φάουλ του Φαμπρίτσιο άνοιξε το σκορ, ενώ στο 77’ ο Γέλαβιτς με το 11ο φετινό του γκολ με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Αντωνίου, Καραμόκο Φαμπρίτσιο, Αμπντουραχίμι (90+2′ Τσοκκάς), Σοφοκλέους, Γέλαβιτς, Ναζιάχ, Αλεκσέεφ (86′ Βάσου), Σέχιτς, Τζεμιλί (73′ Πελεγκρίνι).
Στον πάγκο: Οικονομόπουλος, Τσόγκας, Τρύφωνος, Μπαλαμπανίδης, Γεωργίου,  Μιχαήλ, Τόρες, Χρυσοστόμου.

ΑΛΚΗ: Ταουντούλ, Φοινίρης (80′ Θεοδώρου), Αβραάμ (71′ Λίλλης), Φαντάιρο (71′ Μιχαήλ), Άντερσον, Καστάνας, Ακόστα, Θεοχάρους, Ποσίνκοβιτς, Σακέτι, Φιάκας.
Στον πάγκο: Παναγή, Χαραλάμπου,  Κότρι, Ζβεντ, Λοΐζίδης, Μουχλή

ΣΚΟΡΕΡ: 74′ Καραμόκο, 77′ Γέλαβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φαμπρίτσιο (3η), Ναζιάχ, Αμπντουραχίμι, Αντωνίου/Καστάνας, Σακέτι
Θέμης Αγαθοκλέους (γενικός αρχηγός Ακρίτα)/Νεντίμ Τούτιτς (προπονητής Αλκής)

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ζάρτηλας Αντώνης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Δημοσθένους Χρίστος
4ος Διαιτητής: Παπουής Χαράλαμπος
Παρατηρητής Διαιτησίας:  Ιωάννου Μιχάλης

——————————————————————————————————————————————————–

1′
Κίτρινη κάρτα στον Φαμπρίτσιο για δυνατό φάουλ στον Καστάνα. Συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό κίτρινων καρτών ο ποδοσφαιριστής του Ακρίτα.
6′ Ευκαιρία για την Αλκή. Ο Γέλαβιτς έδιωξε σε κόρνερ με το κεφάλι προτού γίνει επικίνδυνος ο Αβραάμ.
10′ Μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι η Αλκή, κρατάει μπάλα και προσπαθεί συνεχώς να μπει με αξιώσεις στην περιοχή τους Περντρέου.
19′ Απειλεί ο Ακρίτας. Ο Ναζιάχ δοκίμασε το σουτ από μακριά και ανάγκασε τον Ταουντούλ σε δύσκολη απόκρουση.
25′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή. Ο Αβραάμ εξαπέλυσε έναν κεραυνό και ο Περντρέου πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση.
29′ Ευκαιρία για τον Ακρίτα. Από καλή θέση μέσα στην περιοχή ο Καραμόκο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ταουντούλ.
40′ Ευκαιρία για την Αλκή. Ο Ποσίνκοβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
Τέλος α’ ημιχρόνου
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου

Έναρξη β’ ημιχρόνου
46′
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
48′
Τεράστια ευκαιρία για τον Ακρίτα. Σε μια υποδειγματική αντεπίθεση ο Σέχιτς πέρασε και τον Ταουντούλ, έκανε το πλασέ αλλά πρόλαβε και έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Φιάκας.
53′ Καλή στιγμή για την Αλκή. Το σουτ του Ακόστα έφυγε έξω.
56′ Φώναξαν για αποβολή από την πλευρά της ομάδας της Χλώρακας. Σε μια αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Καστάνας ανέτρεψε τον Αμπντουραχίμι αλλά ο διαιτητής του αγώνα Κωνσταντίνος Φελλά παρά τις διαμαρτυρίες του έδειξε κίτρινη κάρτα.
Αντίκρυσε την κίτρινη κάρτα και ο γενικός αρχηγός του Ακρίτα Θέμης Αγαθοκλέους για διαμαρτυρίες.

63′ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Αλκής Ντεντίμ Τούτιτς για διαμαρτυρίες.
71′ Διπλή αλλαγή για την Αλκή. Πέρασαν στο παιχνίδι οι Μιχαήλ και Λίλλης αντί των Φαντάιρο και ο Αβραάμ.
73′ Αλλαγή για τον Ακρίτα. Στην θέση του Τζεμιλί πέρασε ο Πελεγκρίνι.
74′ ΓΚΟΛ. 1-0. ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ Ο ΑΚΡΙΤΑΣ. Ο Φαμπρίτσιο εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Καραμόκο με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

77′ ΓΚΟΛ 2-0. ΚΙ’ ΑΛΛΟ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΚΡΙΤΑ. Ο Γέλαβιτς μπήκε στην περιοχή της Αλκής από θέση μέσα δεξιά, έπιασε το διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Ταουντούλ.