Με ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα η ΑΕΛ επικράτησε με 75-74 της ΕΑΣ Ομόνοιας, σε αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για την ομάδα της Λεμεσού ο Ντίλεϊ Ντάρνελ που πέτυχε 28 πόντους, 1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στα αρχικά στάδια το σκορ εναλλασσόταν μεταξύ των δύο ομάδων. Στο 6′ η ΑΕΛ με το τρίποντο του Φενέρ μπήκε μπροστά 15-14, με την ΕΑΣ Ομόνοια να φτιάχνει σερί εννέα πόντων και στο 8′ με το τρίποντο του Σμιθ ήταν μπροστά με διαφορά οκτώ πόντων (15-23). Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι «πράσινοι» άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό πόντων (17-27).

Στο 16′ οι φιλοξενούμενοι με δύο διαδοχικά καλάθια από τον Κριλ ανέβασαν τη διαφορά στους 13 πόντους (23-36), ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 14 (27-41).

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο τρίτο δεκάλεπτο πλησίασαν κατά τρεις πόντους (50-61). Πλησίασαν ακόμη περισσότερο στην τέταρτη περίοδο και στο 37′ με το τρίποντο του Πίγκραμ ήταν έναν πόντο πίσω από την ομάδα της Λευκωσίας (67-68).

Η Ομόνοια μισό λεπτό πριν από τη λήξη με δύο βολές του Πηλακούτα είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (70-74), όμως οι γηπεδούχοι στο φινάλε με τρίποντο του Πίγκραμ μείωσαν αρχικά στον πόντο (73-74) και στη συνέχεια με λέι απ του Μονιάτη έκαναν την ανατροπή και πήραν το έβδομο ροζ φύλλο τους με τελικό σκορ 75-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-27,  27-41, 50-61, 75-74