Όνειρο ζει μην την ξυπνάτε! Η Μπερζεράκ μετά τα εμπόδια των Μετς (Ligue 1) και Κρετέιγ (Ligue 2), απέκλεισε και την ιστορική Σεντ-Ετιέν (1-0) στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας και συνεχίζει ακάθεκτη τη μαγική πορεία της στον θεσμό!
Η «σταχτοπούτα» του Κυπέλλου όχι μόνο άντεξε την πίεση των «στεφανουά», αλλά πήρε και τη νίκη με τέρμα του Εσκαρπίτ στο 76ο λεπτό.
Στα προημιτελικά του θεσμού συνεχίζει και η Μονακό, η οποία πήρε δύσκολη πρόκριση στην έδρα της Λανς με το χορταστικό 4-2. Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν 3-0 στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, χάρη στα τέρματα των Μπεν Γεντέρ (18′), Λούκας (27′) και Ντιόπ (29′). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι μείωσαν γρήγορα σε 3-2 με τους Σαϊντ και Καλιμουέντο στο 45′ και 53′, κάνοντας «θρίλερ» το ματς.
Εντούτοις, ο Μπεν Γεντέρ με το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση «κλείδωσε» την πρόκριση στο 88ο λεπτό.