Δεν ανέδειξε νικητή το γειτονικό ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής στην β’ κατηγορία.
Αναγέννηση και Αγία Νάπα εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στην Δερύνεια σε ένα πραγματικά μεγάλο παιχνίδι.
Η Αγία Νάπα κατάφερε να προηγηθεί με έναν πρώην… Δερυνειώτη τον Ευσταθίου στο 10’, με τον Ελλαδίτη να μην πανηγυρίζει το γκολ σεβόμενος το πέρασμα του από την Αναγέννηση.
Η Αγία Νάπα στο 30’ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Νικολάου με απευθείας κόκκινη κάρτα και από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έβαλαν έντονη πίεση για την ισοφάριση.
Κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 60ο λεπτό με τον Χαραλάμπους, πίεσαν και για δεύτερο γκολ αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ολική ανατροπή.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Γ.Κοσμά): Κασιάκκης, Λοκόμπε, Χριστοδούλου (87′ Ελευθερίου), Χαραλάμπους, Άκπαν (87′ Αγαπίου) , Οκόχ, Θεράποντος (56′ Φελίπε), Βαλλιάνος, Φίλγκειτ, Κάσες (90+1), Καρίμ.
Στον πάγκο: Μάστρου, Χριστοδούλου Δ., Στασή, Κούβαρου,  Λ., Ζάνης, Χαπιέσιης, Παντελή

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ (Π.Σπύρου): Γκομίς, Ιωάννου, Ρομέρο (60′ Σχιέντ), Τσιάρας, Νικολάου, Ευσταθίου (87′ σΆΛΟΜ), Φάμπερ, Αντωνίου, Γιαντάλ, Κολοκούδιας, Σιφνέος (79′ Παπαδόπουλος).
Στον πάγκο: Χαμπαλή, Πιττάτζιης, Λάμπρου,  Τζιγλιότι, Μελάς, Παντελή, Σολωμού, Λοκμανόγλου, Δημοσθένους

ΤΟ LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ BALLA.COM.CY
Περίπου 120 φίλοι των δύο ομάδων βρίσκονται στις κερκίδες.
ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
3′ Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι από πλευράς Αναγέννησης σε μαρκάρισμα του Γιαντάλ στον Άκπαν. Η επαναληπτική προβολή δείχνει τον αμυντικό της Αγίας Νάπας να κρατά τον επιθετικό της Αναγέννησης.
4′ Μπαλιά του Βαλλιάνου, μπερδεύτηκε ο Καρίμ και χάθηκε η ευκαιρία.
5′
Καλό σουτ του Ακπάν, απέκρουσε ο Γκομίς.
6′ Ευκαιρία για την Αγία Νάπα. Ο Κολοκούδιας έπιασε το γυριστό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
10′ ΓΚΟΛ. 0-1. ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ Η ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ. Ο Ευσταθίου έκανε την σέντρα, η μπάλα έσκασε στην περιοχή της Αναγέννησης και κατέληξε στα δίχτυα του Κασιάκκη. Ο Ευσταθίου δεν πανηγύρισε το γκολ σεβόμενος το πέρασμα του από την Αναγέννηση.

15′ Κίτρινη κάρτα στον Ευσταθίου για φάουλ στον Καρίμ.
17′ Απειλεί η Αναγέννηση. Ο Άκπαν μπήκε στην περιοχή από θέση μέσα δεξιά, έκανε το σουτ αλλά ο Γκομίς ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
20′ Κίτρινη κάρτα στον Νάτσο Κάσες.
23′ Καλό σουτ του Φαμπέρ, σε ετοιμότητα ο Κασιάκκης μάζεψε την μπάλα.
30′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές η Αγία Νάπα λόγω αποβολής του Νικολάου. Ο διαιτητής του έδειξε απευθείας την κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Καρίμ.
31′ Απειλεί η Αναγέννηση. Το καλό σουτ του Θεράποντος έφυγε λίγο έξω.
36′ Νέα ευκαιρία για την Αναγέννηση και πάλι με τον Θεράποντος. Άδειασε δύο αντιπάλους, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
38′ Καλή κίνηση και σουτ του Καρίμ, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Γκομίς.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου

46′
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
48′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αναγέννηση. Μπαλιά του Καρίμ, σουτ του Βαλλιάνου αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.
54′ Ευκαιρία για την Αγία Νάπα. Ο Σιφναίος έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
56′ Αλλαγή για την Αναγέννηση. Πέρασε εκτός ο Θεράποντος και στην θέση του μπήκε ο Φελίπε.
60′ ΓΚΟΛ. 1-1. ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ. Ο Βαλλιάνος έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Χαραλάμπους ανενόχλητος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

78′ Ζήτησε πέναλτι η Αναγέννηση σε μαρκάρισμα του Γιαντάλ στον Φελίπε. Λανθασμένα ο διαιτητής δεν υπέδειξε παράβαση.
79′ Απίστευτη ευκαιρία για την Αναγέννηση. Από κοντά ο Χαραλάμπους δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκομίς ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση.
90+1′ Αλλαγή για την Αναγέννηση. Στην θέση του Κάσες πέρασε ο Αντωνίου.
90+2′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αναγέννηση. Η κεφαλιά του Φελίπε από κοντά έφυγε έξω.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

*Με το τέλος του πρωταθλήματος οι τέσσερις πρώτες ομάδες θα πάρουν το εισιτήριο για την Α’ κατηγορία, ενώ οι δύο τελευταίες θα υποβιβαστούν στην γ’ κατηγορία.