Η Ρεν προέρχονταν από τρεις σερί ήττες στη Ligue 1 και ήταν ιδανικός αντίπαλος ώστε η Μπορντό να κάνει ένα restart στη σεζόν της. Το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα όμως βρήκε την ομάδα του υπό πίεση Μπρουνό Ζενεζιό να έχει φτάσει σε ένα εκκωφαντικό 6-0, που τη στέλνει στην 4η θέση και αφήνει πολύ χαμηλά τους γιρονδίνους.
Το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αν οι γηπεδούχοι ήταν λιγότερο φλύαροι στο πρώτο ημίωρο. Ο Μαρτέν Τεριέ άνοιξε το σκορ στο 32′ και ο Μπενζαμέν Μπουριγκό σκόραρε πριν από τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, για να ολοκληρωθεί η καταστροφή της Μπορντό στο 50′ με την αποβολή του Ισούφ Σισοκό.
Οι Γκαετάν Λαμπόρντ και Αντριάν Τριφέρ αύξησαν το δείκτη του σκορ στα επόμενα λεπτά και στο 77′ ήρθε η απάντηση της Μπορντό, με την πρώτη τελική της! Στις καθυστερήσεις ο Σερού Γκιρασί με δύο γκολ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ρεν.