Σκοράροντας ένα γκολ νωρίς και ένα προς το τέλος, η Αϊντχόφεν κέρδισε 2-0 τους Γκο Αχέντ Ιγκλς, που έμειναν με 10 παίκτες στο 68′, για να επανέλθει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στην Eredivisie.
Δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα η Αϊντχόφεν για να κάμψει την αντίσταση των Γκο Αχέντ Ιγκλς , τους οποίους κέρδισε στο «Φίλιπς Στάντιον» με 2-0 για την 18η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος, προκειμένου να περάσει ξανά μόνη πρώτη.
Οι γηπεδούχοι άνοιξα το σκορ με γκολ από τα αποδυτήρια, μόλις στο 9’ χάρη στο Εμβενέ, ενώ είδαν τους φιλοξενούμενους να μένουν με παίκτη λιγότερο στο 68ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Κράμερ με απευθείας κόκκινη κάρτα.
Μάλιστα, δέκα λεπτά μετά, η PSV διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Γκάκπο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα που ανέβασε την ομάδα του στο +1 από τον δεύτερο Άγιαξ.

Η 18η αγωνιστική:

Τρίτη 21/12
Φίτεσε-Τσβόλε 1-0 (47’ Οπέντα)
Άλκμααρ-Χρόνινχεν 1-0 (68’ Κάρλσον)

Τετάρτη 22/12
Χέρενφεϊν-Φέγενορντ 0-3 (32’Τιλ, 44’ Σενεσί, 58’ Λίνσεν)
Βίλεμ-Ναϊμέγκεν 0-1 (38’ Μάτσον)
Χέρακλες-Καμπούρ 1-1 (77’ Κιομουρτζόγλου – 59’ Μπρέιγ)
Ουτρέχτη-Τβέντε 1-1 (90+4’ Μαχί – 51’ Σαντιλέκ)
Αγιαξ-Φορτούνα Σιτάρντ 5-0 (14’ Μπλάιντ, 22’ Άντονι, 82’ Ρενστς, 90’, 92’ Χάλερ)