Ματσάρα ολκής αποδείχθηκε το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στη Λεβάντε και τη Βαλένθια, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής, με την ομάδα του Μπορδαλάς να επικρατεί 4-3, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0.
Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «νυχτερίδες» ανέβηκαν στην 7η θέση ρίχνοντας στην αμέσως πιο κάτω την Μπαρτσελόνα, ενώ η Λεβάντε πρέπει να συμβιβάζεται με την ιδέα του υποβιβασμού, καθώς παραμένει τελευταία χωρίς νίκη και με μόλις οκτώ βαθμούς.
Σε ό,τι αφορά στην αναμέτρηση ο Καμπάνια, αφού νικήθηκε από τον Σίλεσεν σε εκτέλεση πέναλτι, πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ στο 21’ ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ροτζέρ Μαρτί έγραψε το 2-0, δείχνοντας ότι μπορεί αυτή η αγωνιστική να είναι η… λυτρωτική για τους γηπεδούχους.
Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων άρχισε πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Γκέδες να μειώνει σε 2-1, ενώ στο 50’ ο Σολέρ με εκτέλεση πέναλτι η Βαλένθια έφτασε πάρα πολύ γρήγορα στην ισοφάριση.
Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 72’, με τον Γκέδες να δίνει αυτή τη φορά την ασίστ, ενώ ο Πορτογάλος έδωσε συνέχεια στο δικό του προσωπικό του σόου στο 85’, που διαμόρφωσε το 2-4. Το τελικό σκορ έγραψε ο Μπαρντί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, χωρίς η Λεβάντε να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση.