Ο Εθνικός Άχνας υποδέχεται στο Δασάκι τον Απόλλωνα στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος  α’ κατηγορίας.

LIVE H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

-Ο Ζράντι είναι ο παρντενέρ του Στορ στην επίθεση του Απόλλωνα, με τους Ίλιεφ και Αλμπάνη να παίζουν στα δύο άκρα και τον Κολ με τον Σπόλιαριτς κεντρικούς μέσους.

8′ Χωρίς φάση το παιχνίδι. Προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό του ο Απόλλωνας ο οποίος κυκλοφορεί πολύ καλά την μπάλα.

13′ Καλό γύρισμα του Ίλιεφ στην περιοχή του Απόλλωνα, έδιωξε την μπάλα ο Ταράσοβς.

14′ Πολύ καλή σέντρα του Χαμάς από αριστερά, δεν βρέθηκε ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

16′ Επικίνδυνη μπαλιά του Χαμάς από αριστερά βγήκε ο Χριστοδούλου και μάζεψε την μπάλα.

20′ Κίτρινη κάρτα στον Ίλιεφ για φάουλ στον Μάριο Ηλία.

22′ Είχε δοκάρι ο Απόλλωνας με προβολή του Ίλιεφ μετά από συρτή μπαλιά του Φιλιώτη αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τον α’ βοηθό Μάριο Δημητριάδη.

24′ Κίτρινη στον Ντόλεζαλ για δυνατό φάουλ στον Σπόλιαριτς.

30′ Κόπασε το ενθουσιώδες ξεκίνημα του Απόλλωνα. Άρχισε να κερδίζει μέτρα ο Εθνικός που ισορρόπησε το παιχνίδι.

32′ Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας σε μαρκάρισμα του Γκόρουπετς στον Κολ αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Συμφώνησε μαζί του και το VAR.

36′ Κίτρινη κάρτα στον Γκόρουπετς για φάουλ στον Ουέλιγκντον.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του, γυρόφερνε την περιοχή του Εθνικού αλλά δεν έφτιαξε ευκαιρία. Μετά το ημίωρο ο Εθνικός κέρδισε μέτρα και ισορρόπησε. Το χαρακτηριστικό του αγώνα είναι ότι μετά 40 λεπτά δεν είδαμε ούτε μια καλή φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

47′ Σουτ του Καρασάουσκ, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε στα χέρια του Γιοβάνοβιτς.

51′ Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας για χέρι του Γκόρουπετς σε σέντρα του Φιλιώτη. Η επαναληπτική προβολή δείχνει την μπάλα να χτυπά στο πόδι του αμυντικού του Εθνικού και σωστά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

55′ Αλλαγή για τον Εθνικό. Στην θέση του Καρασάουσκς πέρασε ο Αράζ.

57′ Καλή προϋπόθεση για τον Απόλλωνα. Ο Ζράντι έπιασε το σουτ αλλά δεν ήταν όπως θα ήθελε και η μπάλα έφυγε έξω.

58′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Επικίνδυνη μπαλιά του Ίλιεφ από αριστερά, ο Στορ προσπάθησε από κοντά να βάλει την προβολή αλλά δεν βρήκε την μπάλα.

59′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Πέρασαν εκτός αγώνα Σπόλιαριτς και Ίλιεφ και πέρασαν στις θέσεις τους οι Τζουμ και Ίντζια.

60′ Σουτ του Ζράντι πάνω από τα δοκάρια.

63′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Κολ εξαπέλυσε έναν κεραυνό και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χριστοδούλου.

74′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Το σουτ του Ψύχα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Χριστοδούλου.

75′ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Το σουτ του Αλμπάνη έφυγε λίγο έξω.

80′ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Μάριος Ηλία… άδειασε δύο αντιπάλους, έπιασε το σουτ αλλά την τελευταία στιγμή ο Ουέλιγκντον έβαλε το πόδι και απέκρουσε την μπάλα.

84′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Εθνικού, η μπάλα έφτασε στον Ψύχα ο οποίος έκανε την σέντρα και ο Ουέλιγκντον με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χριστοδούλου.

90+6′ Καλό σουτ του Μάριου Ηλία έξω.