Επιστροφή στις νίκες για την Πάφος FC που επικράτησε στην έδρα της 3-0 του Εθνικού Άχνας και ανέβηκε στην πρώτη 5άδα του πρωταθλήματος.
Η ομάδα του Μίλανιτς ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα μέχρι και το τέλος και πανηγύρισε μια πέρα για πέρα δίκαιη νίκη.
Οι γηπεδούχοι καθάρισαν σε μεγάλο βαθμό από το ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα σε ένα 5λεπτο. Ο Αμπντουσαλάμοφ στο 33 άνοιξε το σκορ με πολύ όμορφο ανάποδο, ενώ στο 38’ ο Σεμέδο με επίσης πολύ όμορφο γκολ έκανε το 2-0.
Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε από τον Αμπντουσαλάμοφ που πέτυχε δέυτερο προσωπικό γκολ.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

10′ Κρατάει μπάλα η Πάφος FC και προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της, ενώ ο Εθνικός προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

15′ Αλλαγή για τον Εθνικό. Στην θέση του Ασούμπρε πέρασε ο Αράζ.

17′ Απειλεί ο Εθνικός. Ο Χολ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ρούντκο.

26′ Κίτρινη κάρτα στον Θωμά Ιωάννου για δυνατό φάουλ στον Αουρέλιο.

27′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι. έπεσε και απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Χριστοδούλου.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Ζοάο Αουρέλιο για δυνατό φάουλ στον Μάριο Ηλία.

32′ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Πάφος FC Ντάρκο Μίλανιτς για διαμαρτυρίες.

33′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Πάφος FC. Μετά από κόρνερ, ο Πάντσεον έκανε το ανάποδο και με δεύτερο ανάποδο ο Αμπντουσαλάμοφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χριστοδούλου.

38′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πήρε την μπάλα ο Σεμέδο εκτός περιοχής, γύρισε μέτωπο προς την εστία του Χριστοδούλου, μόλις πλησίασε την γραμμή της περιοχής εξαπέλυσε έναν κεραυνό και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα.

Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

46′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Πέρασαν στο παιχνίδι Ντόλεζαλ και Πηλέας αντί των Άδωνη και Ιωάννου.

49′ Παραλίγο το αυτογκόλ από τον Γκόρουπετς μετά από σέντρα του Ζάιρο και κόρνερ για την Πάφο.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Περατικό.

55′ ΓΚΟΛ. 3-0. Κι’ άλλο γκολ για την Πάφος FC. Δεύτερο προσωπικό γκολ για τον Αμπντουσαλάμοφ με κεφαλιά.

59′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ντόλεζαλ, έπεσε και μάζεψε την μπάλα ο Ρούντκο.

64′ Αλλαγή για την Πάφος FC. Στην θέση του Σεμέδο πέρασε ο Κοβάσεβιτς.

70′ Δυνατό σουτ του Πάντσεον, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

75′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζάιρο, έπεσε στη γωνιά και απέκρουσε σε κόρνερ ο Χριστοδούλου.

85′ Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Φουρ και Ντάγκλας Αουρέλιο πέρασαν στο παιχνίδι αντί των Βαλακάρι και Ζάιρο.