Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε εκτός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 68-43 για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.
Η Αρμάνι Μιλάνο ισοπέδωσε τη Φενέρμπαχτσε στο πρώτο δεκάλεπτο, επιτρέποντας μόλις ένα εντός παιδιάς καλάθι από την πλευρά της τουρκικής ομάδας (κι αυτό στα 52” για το τέλος της περιόδου). Ο Νικολό Μέλι με τον Λουίτζι Ντατόμε έκαναν σπουδαία δουλειά στην επίθεση, με την ιταλική ομάδα να φτάνει μέχρι το +27 (5-32 στο 13′), πριν ο Γιαν Βέσελι ζεστάνει τις μηχανές του και βάλει στοπ.
Όχι βέβαια ότι αυτό αρκούσε για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά στο -17 (20-37) στο ημίχρονο, στο οποίο είχε 9/27 σουτ και 8 λάθη, έναντι των 15/34 σουτ της Αρμάνι Μιλάνο.
Με το παιχνίδι να έχει πάρει τον δρόμο του από νωρίς, το μόνο που μπορούσε να κάνει η Φενέρμπαχτσε μετά την ανάπαυλα ήταν να αντιδράσει. Έστω στον ελάχιστο βαθμό. Δεν το έκανε όμως, με την Αρμάνι Μιλάνο να ξεκινά το τρίτο δεκάλεπτο με πέντε τρίποντα και να διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της, για το +33 (29-62) στο 30ό λεπτό.
Από εκεί και πέρα, τίποτα πλέον δεν είχε σημασία και αξία, με τους δύο προπονητές να κάνουν διαχείριση και να πηγαίνουν βαθιά στο rotation, έχοντας συμβιβαστεί αμφότεροι με το αποτέλεσμα και τον τελικό νικητή.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 3-22, 20-37, 29-62, 43-68.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ 9 (1), Σαγιόκ, Μπιμπέροβιτς (0/5 σουτ), Ντε Κολό 2 (1/7 σουτ, 3 ασίστ), Χένρι 12 (2 τρίποντα, 4 λάθη), Πιερ, Γκούντουριτς 3 (1/5 τρίποντα), Βέσελι 9 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπούκερ 2 (1/5 σουτ, 3 λάθη), Πολονάρα 2 (1/5 σουτ), Ντουβερίογλου 4 (8 ριμπάουντ).
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 6 (6 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα), Γκραντ 6, Ροντρίγκεθ 3 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Ταρζούσκι 2, Ρίτσι 5 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπιλίγκα, Χολ 9 (2/8 τρίποντα), Μήτογλου 9 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντάνιελς (0/3 σουτ), Σιλντς 13 (3/6 τρίποντα), Χάινς 4 (6 ριμπάουντ), Ντατόμε 11 (3/6 τρίποντα).