Η Λειψία διέλυσε την Μπριζ με 5-0 μέσα στο Βέλγιο, την έπιασε στην 3η θέση και υπερτερεί πλέον στην ισοβαθμία.

Στο 6ο λεπτό ο Μινιολέ έσωσε μετά από σουτάρα του Μουκιελέ, ενώ στο 10’ το σουτ του Γκβάρντιολ πέρασε μόλις έξω. Τελικά στο 12’ μετά από σουτ του Σίλβα από δεξιά, ο Μινιολέ έκανε την επέμβαση αλλά ο Ενκουνκού πλάσαρε στην επαναφορά για το 0-1.

Μάλιστα στο 17ο λεπτό ο Σοβά έκανε πέναλτι στον Μπρόμπεϊ και ο Φόρζμπεργκ το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-2. Στο 26’ το πλασέ του Ντοστ κόντραρε και πέρασε έξω αλλά στο 27’ ο Aνχελίνιο έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Σίλβα με όμορφη κεφαλιά έγραψε το 0-3. Μάλιστα στο 45+1’ ο Φόρζμπεργκ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-4.

Στο 52’ το σουτ του Σοβά κόντραρε και πέρασε έξω ενώ στο 53’ και στο 56’ ο Ντε Κετελάρ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 67ο λεπτό το σουτ του Χένρικς πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 74’ ο Μινιολέ νίκησε εις διπλούν τον Σίλβα. Στο 75’’ ο Μαρτίνεθ είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Λανγκ και στο 90’ το σουτ του Γουέσλεϊ πέρασε λίγο έξω.

Στο 90+3′ ο Μορίμπα σήκωσε για τον Νοβόα που νικήθηκε από τον Μινιολέ αλλά ο Ενκουνκού πλάσαρε στην επαναφορά για το 0-5.

ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Μπαλάντα, Ενσοκί (46’ Ρίτσα), Σοβά (82’ Ιθκιέρδο), Χέντρι, Φαν ντερ Μπρεμτ (60’ Μέχελε), Φανάκεν, Λανγκ, Μάτα, Ντε Κετελάρ (82’ Γουέσλεϊ), Ντοστ (46’ Ριτς)

ΛΕΙΨΙΑ: Μαρτίνεθ, Ανχελίνιο, Γκβάρντιολ (80’ Μπονά), Λάιμερ (62’ Μορίμπα), Κλόζτερμαν (62’ Χένρικς), Μπρόμπεϊ (66’ Νοβόα), Μουκιελέ, Φόρσμπεργκ, Ενκουνκού, Καμπλ, Αντρέ Σίλβα.