Ζορίστηκε, αλλά νίκησε τελικά η Ρόμα!

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε 2-0 της Τζένοα και σκαρφάλωσε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην επικίνδυνη ζώνη με 9 βαθμούς, με το ντεμπούτο του Αντρέι Σεβτσένκο στον πάγκο της ομάδας να μη συνδυάζεται με θετικό αποτέλεσμα.

Ένα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα σε Τζένοα και Ρόμα στο πρώτο μέρος. Στο 13ο λεπτό ο Μκιταριάν έκανε ωραίο σουτ, με την μπάλα ωστόσο να βρίσκει το χέρι του Έιμπραχαμ και να καταλήγει στα δίχτυα. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR και τελικά ακυρώθηκε.

Από εκεί και πέρα, τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι δημιουργούσαν ευκαιρίες τις οποίες όμως δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν σε γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τον ίδιο ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω χωρίς καμία ομάδα να καταφέρνει να βρει δίχτυα. Η Ρόμα όμως πήρε τα πάνω της στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όταν ο Γκιάν στο 82’ έκανε το 1-0 με ένα εκπληκτικό σουτ. Μάλιστα, ο Γκιάν ξαναχτύπησε στις καθυστερήσεις διαμορφώνοντας το τελικό 2-0, με τον ποδοσφαιριστή της Ρόμα να γίνεται ο μοναδικός που έχει γεννηθεί το 2003 και σκοράρει στην Serie A!