Η Ομόνοια χάνει με 2-1 στο ημίχρονο από την Βασιλεία, ένα αποτέλεσμα το οποίο θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό αν ήταν πιο συγκεντρωμένοι οι «πράσινοι» και αν είχαν και λίγη περισσότερη τύχη.
Θα μπορούσε το πρώτο γκολ των Ελβετών να αποφευχθεί αλλά για καλή τους τύχη αντί η μπάλα να βγει έξω αφού χτύπησε στο δοκάρια, κατέληξε στον Μίλαρ που πέτυχε ένα εύκολο γκολ. Η αλήθεια να λέγεται ανέβηκε η Βασιλεία σε εκείνο το διάστημα. Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, πήγε να αιφνιδιάσει αλλά μετά το 10λεπτο οπισθοχώρησε για να δώσει χώρο στους γηπεδούχους.
Ήταν σημαντικό που η ομάδα του Μπεργκ αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε με το πέναλτι του Γκόμεθ αλλά ο ίδιος ο Ισπανός στην προσπάθεια του να προστατέψει το πρόσωπο του λίγο αργότερα έκανε χέρι και έδωσε την ευκαιρία στην Βασιλεία να πάρει εκ νέου προβάδισμα.