Η Λαμία επικράτησε με 1-2 του Ιωνικού στην Νίκαια και μάζεψε το πρώτο της τρίποντο στο Πρωτάθλημα! Πολύ καλό ματς με τον Ιωνικό να μένει νωρίς με δέκα παίκτες (αποβολή Ντάλτσιο στο 18′), αλλά να παλεύει το ματς ως το τέλος…

Το ματς ήταν πάρα πολύ καλό. Είχε ρυθμό. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε τις πολλές φάσεις αλλά έγινε πολύ ανοικτό ματς. Και οι δύο ομάδες ήθελαν να παίξουν ποόσφαιρο. Ο Ιωνικός έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και η μπάλα πήγαινε συνέχεια στον Καμπράλ για να οργανώσει τις επιθέσεις των γηπεδούχων. Αλλά η Λαμία είχε την πρώτη τελική προς την εστία, από την οποία ήρθε και το γκολ. Μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Τάιρον, ο Γκόλεμιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Ντάλσιο να διώχνει με το χέρι(!) προ του Μανούσου λίγο πριν τη γραμμή τέρματος. Ο Γκορτσίλας μετά από συννενόηση με το VAR πήγε να δει την φάση και έδωσε το πέναλτι, ενώ απέβαλε τον παίκτη του Ιωνικού. Ο Μανούσος το μετέτρεψε σε γκολ και έκανε το 0-1 στο 21′. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν τα πλάνα τους αλλά όχι και την φιλοσοφία τους. Συνέχισαν να προσπαθούν να παίζουν οργανωμένο ποδόσφαιρο και απείλησαν με τον Αοσμάν στο 33′. Και στο 36′ έφεραν το ματς στα ίσα. Μάναλης, Τουράμ και Αοσμάν συνεργάστηκαν και ο τελευταίος με ωραίο σουτ έκανε το 1-1.

Στην επανάληψη, το ματς ήταν ακόμα καλύτερο. Η Λαμία απείλησε αρχιξλα με διαγώνιο σουτ του Τιρόνε στο 54′ και πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ στο 55′. Εκτέλεση κόρνερ από τον Τιρόνε, κεφαλιά του Γκόλεμιτς που νικάει τον Μάναλη στον αέρα για να κάνει το 1-2. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Γκόλεμιτς στον Μάναλη στην προσπάθειά του να πάρει την κεφαλιά. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει σπρώξιμο, το VAR εξέτασε την φάση αλλά έδειξε σέντρα! Ο Ιωνικός ανοίχτηκε. Είχε ένα άστοχο σουτ με τον Μάναλη στο 60′, ενώ η Λαμία χτυπούσε στην κόντρα , αλλά ο Χουτεσιώτης σταμάτησε Τιρόνε και Μανούσο στο 58′ και στο 60′ αντίστοιχα. Ο Ιωνικός δεν τα παράτησε και στο τελευταίο τέταρτο ανέβηκε αρκετά στο γήπεδο. Σουτ εκτός περιοχής από τον Τουράμ στο 75′, αλλά Γκαραβέλης έδιωξε με υπερένταση, ενώ επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα του Κωνσταντινίδη, έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ ο Μαρτίνεθ. Κέρδισε και κάποια στημένα στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Δημήτρη Σπανού, αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτα και το 1-2 έμεινε ως το τέλος.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας(76′ Κωνσταντινίδης), Τσιγκρίνσκι(46′ Βαφέας), Σάντσεζ(89′ Μπουένο), Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας(76′ Μπάσα), Ντάλσιο, Άοσμαν, Καμπράλ(36′ Μάναλης), Τουράμ

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου):Γκαραβέλης, Βύντρα, Γκόλεμιτς, Αντέτζο, Μαρτίνεζ, Μαζουλουξής, Νούνιες(90′ Σκόνδρας), Ρόμανιτς(88′ Αραμπούλι), Τιρόνε(69′ Μανουσάκης), Μανούσος(68′ Μπεχαράνο), Καραμάνος