Με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ το Λαύριο πήρε τη νίκη (73-69) επί του Άρη στο Αλεξάνδρειο. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 17 πόντους και ήταν ο καθοριστικός παράγοντας για το διπλό των φιλοξενούμενων που ανέβηκαν στο 4-1 στη Stoiximan Basket League.
Αντιθέτως, οι Θεσσαλονικείς υπέστησαν την 4η συνεχόμενη ήττα τους και υποχώρησαν στο 1-4, με τους Γουίλιαμς (18 πόντοι) και Λόκετ (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ) να έχουν τους περισσότερους πόντους.
Με τον Περσίδη και τον Κακλαμανάκη να μπαίνουν εντυπωσιακά στο ματς, το Λαύριο είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά. Γι’ αυτό και ο Άρης εκμεταλλεύθηκε την αστοχία των αντιπάλων του και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (22-19). Οι φιλοξενούμενοι, δεν άφησαν τους Θεσσαλονικείς να ξεφύγουν, όμως η ένταση της ομάδας του Καστρίτη έφτανε και ο Άρης απάντησε με ένα 9-0 για να περάσει μπροστά με 41-38 στο ημίχρονο.
Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Άρη να συνεχίζει να παίζει με ένταση και πείσμα, αλλά το Λαύριο να στηρίζεται στον κορυφαίο παίκτη του γηπέδο. Ο Κάρτερ έβαλε δύο πολύ σημαντικά καλάθια για να κρατήσει την ομάδα του όρθια και να της δώσει την τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες του πρωταθλήματος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 41-38, 52-57, 69-73
ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 6 ασίστ), Λόκετ 10 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 18 (3/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3/4 βολές), Χάνλαν 12 (1/13 σουτ, 10/10 βολές, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κώττας 10 (3/4 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Τζούστον 6 (3/4 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σχίζας, Πουλιανίτης 3 (1), Νετζήπογλου 5 (1/1 δίποντο, 3/4 βολές), Κέλι 2
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 17 (6/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη), Μουράτος 6 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Κακλαμανάκης 10 (2/4 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Περσίδης 11 (3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκόινς 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λούις, Νικολαΐδης 2, Σμιθ 15 (5/10 δίποντα, 5/7 βολές), Αμίνου 7 (1), Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος