Την πρώτη ήττα στον όμιλο του Europa Conference League γνώρισε η Ομόνοια. Οι «πράσινοι» έχασαν με 4-1 από την Καραμπάχ στο ΓΣΠ μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Ο Γιαν Λέζιακς άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια με ωραία κεφαλιά στο 40΄, όμως στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε η… κατάρρευση για το συγκρότημα του Χένινγκ Μπεργκ. Οι Αζέροι κυριάρχησαν και πέτυχαν τρία γκολ που τους χάρισαν μια πανάξια και σπουδαία νίκη. Οι Κάντι (52΄ και 90΄+4), Σεϊντάεφ (73΄) και Μεντβέντεφ (πεν. 79’) πέτυχαν τα γκολ των νικητών.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Ψάλτης, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λέζιακς (82′  Κίκο), Γκόμεθ, Μπασιρού (30′ Σέχου), Ζαχαρίου (64′  Μποτεάκ), Τζιωνής, Παπουλής (46′  Λοΐζου), Κακουλλής (64′ Τσέποβιτς)

Στον πάγκο: Ουζόχο, Χοράτσκα, Γιούστε, Ατιεμβέν, Ντούρις, Παναγιώτου, Χαραλάμπους

ΚΑΡΑΜΠΑΧ (Κουρμπάν Κουρμπάνοφ): Μαγκομενταλίγιεφ, Χουσεΐνοφ, Μεντβέντεφ, Μεδίνα, Μπαϊρ΄άμοφ, Γκαράγιεφ, Αντράντε (81′  Αλμέιδα), Όζομπιτς (74′  Βέσοβιτς), Κάντι, Ζουμπίρ, Ουαντζί (66΄΄  Σεϊντάεφ)

Στον πάγκο: Μπαράγιεφ, Αρασλί, Μουσταφαζάντε, Παναδέρο, Γκουρμπανλί, Χουσεϊνζάντε, Γκουλίγιεφ

ΣΚΟΡΕΡ: Λέζιακς (40΄) / Κάντι (52΄), Σεϊντάεφ (73′), Μεντβέντεφ (πεν. 79′)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ…

΄ Πρώτη φάση στο παιχνίδι για την Ομόνοια. Ο Κακουλλής μπήκε απειλητικά στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Μαγκομενταλίγιεφ να αποκρούει.

3′ Μακρινό σουτ του Γκαράγιεφ, απέκρουσε εύκολα ο Φαμπιάνο.

9′ ΣΧΟΛΙΟ: Με διάθεση για να κυνηγήσουν ένα γρήγορο γκολ και οι δύο ομάδες. Απειλεί περισσότρο η Καραμπάχ με τον Ζουμπίρ από την αριστερά πλευρά.

11′  Ο Ζουμπίρ έφυγε πίσω από την άμυνα της Ομόνοιας, όμως ο Φαμπιάνο πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα.

14′  Δυνατό σουτ του Ουαντζί, η μπάλα πέρασε έξω.

17′  Διαγώνιο σουτ του Ζουμπίρ, η μπάλα βρήκε στον Ψάλτη, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα και με διπλή προσπάθεια.

17′  ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΠΑΧ: Νέα επίθεση των Αζ΄έρων από αριστερά, ο Γκαράγιεφ έκανε την παράλληλη μπαλιά, με τον Χούμποτσαν να κάνει την προβολή και την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι.

19′  Ο Κακουλλής έφυγε πίσω από την αντίπαλη άμυνα, όμως τον πρόλαβε ο Μεδίνα και έκλεισε τον χώρο. Φωνές για πέναλτι, όμως σωστά δεν δόθηκε.

20′  ΣΧΟΛΙΟ: Εξαιρετικός ο ρυθμός στο παιχνίδι. Η Καραμπάχ έχει περισσότερες επικίνδυνες προσπάθειες, εκμεταλλευόμενη την αδυναμία της Ομόνοιας στο δεξί άκρο της άμυνας.

25′  Μακρινό σουτ του Ουαντζί, η μπάλα πέρασε έξω.

26′  Λάθος του Μαγκομενταλίγεφ, ο Κακουλλής κέρδισε την μπάλα, όμως κλείστηκε από τον Μεδίνα και έτσι χάθηκε η ευκαιρία για την Ομόνοια.

30′  Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός ο Μπασιρού λόγω τραυματισμού, στη θέση του πέρασε ο Σέχου.

31′  Φάουλ του Γκόμεθ, κεφαλιά του Λανγκ, απέκρουσε σταθερά ο Μαγκομενταλίγιεφ.

32′  ΣΧΟΛΙΟ: Συνεχόμενες οι φάσεις γύρω από τις δύο εστίες. Αμυντικά κενά και στις δύο ομάδες. Στα τελευταία λεπτά πάντως η Ομόνοια, ισορρόπησε το παιχνίδι.

40′  ΓΚΟΛ 1-0 ΜΕ ΤΟΝ ΛΕΖΙΑΚΣ! Φάουλ του Ζαχαρίου, ο Λέζιακς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο σκόρερ μάτωσε και δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΣΧΟΛΙΟ: Η Ομόνοια προηγείται στο σκορ με την κεφαλιά του Λέζιακς στο 40′. Το συγκρότημα του Χένινγκ Μπεργκ κατάφερε στο τελευταίο 20λεπτο του πρώτου ημιχρόνου να βγάλει αντίδραση και να ανοίξει το σκορ.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′  Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Λοΐζου, έξω ο Παπουλής.

48′  Μακρινό σουτ του Ουαντζί, η μπάλα πέρασε έξω.

52′  ΓΚΟΛ 1-1 Εξαιρετικό μακρινό σουτ του Κάντι στα δίχτυα.

59′  ΣΧΟΛΙΟ: Επηρεασμένη από το γκολ που δέχθηκε είναι η Ομόνοια. Οι Αζέροι έχουν ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης…

60′  Μεγάλη ευκαιρία για την Καραμπάχ. Ο Κάντι μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά ψηλά έξω.

64′  Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα οι Τσέποβιτς και Μποτεάκ, έξω οι Κακουλλής και Ζαχαρίου.

71′  ΣΧΟΛΙΟ: Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και είναι λιγότερες οι ευκαιρίες γύρω από τις δύο εστίες.

73′  ΓΚΟΛ 1-2 Ωραίος συνδυασμός των ποδοσφαιριστών της Καραμπάχ, ο Ζουμπίρ έκανε το σουτ με τον Φαμπιάνο να αποκρούει ασταθώς. Ο Σεϊντάγεφ κυνήγησε τη φάση και με προβολή έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

78′  Πέναλτι για την Καραμπάχ για χέρι του Λανγκ.

79′  ΓΚΟΛ 1-3 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μεντβέντεφ.

86′ ΣΧΟΛΙΟ: ΔΙαδικαστικά τα τελευταία λεπτά, με την Ομόνοια να μην μπορεί να κυνηγήσει κάτι από το παιχνίδι.

90΄ +4 ΓΚΟΛ 1-4 Ο Κάντι μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.