Αλάνθαστος συνεχίζει ο Απόλλωνας που νίκησε στο ντέρμπι της Λεμεσού την ΑΕΛ με 1-0. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ ο Ίλιεφ, με μία ασύλληπτη γκολάρα στο 53’. Η ΑΕΛ που αναγκάστηκε να παίξει από το 40’ της αναμέτρησης με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Κεραυνού.
Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στο ματς, είχε καλή, διπλή φάση στο 18’ όμως ο Κεραυνός κράτησε το μηδέν. Ο Πελέ στο 36’ σημάδεψε την οριζόντια δοκό, και εκεί που έδειχνε να παίρνει μέτρα η ομάδα του Κέρκεζ, έμεινε με 10 παίκτες στο 40’.
Εξέλιξη που έδωσε αυτοπεποίθηση στον Απόλλωνα, που έφτασε σε ένα γκολ στο 53’ με τον Ίλιεφ να σκοράρει από τα 25 μέτρα και να αφήνει «άγαλμα» τον Βοζίνια. Παρά την πίεση που έβαλε η ΑΕΛ στην πορεία, και το δεύτερο δοκάρι που είχε με τον Έουλερ στο 84’, το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο. Ο Απόλλωνας κατέγραψε το 4Χ3 και η ΑΕΛ γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα.

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Κεραυνός, Τεσέιρα, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ (55′ Σωτηρίου), Τσέποβιτς (44′ Βοζίνια), Σάντος, Τόρες (71′ Τσάβες), Ριέρα (71′ Μαΐντεβατς), Μαζάν, Ριστέφσκι, Πελέ (58′ Έουλερ)
Στον πάγκο: Εβόρα, Ντάβερφελντ, Άντονι, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Παντελή, Παπαφώτης

ΑΠΟΛΛΩΝ (Α. Τσόρνιγκερ): Δημητρίου, Πίττας, Νταμπό (90′ Ίντζια), Ίλιεφ (73′ Μαυρίας), Ρομπέρζ, Κατελάρης, Χαμάς (61′ Αλεσάμι), Φιλιώτης (73′ Χάμπος), Γιάνκα, Κολ, Ζράντι
Στον πάγκο: Ντουρίν, Μαλεκκίδης, Αλμπάνης, Γουέλινγκτον, Χάμπος, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Παπουνασβίλι, Στορ

Έναρξη του αγώνα.
6′ ΣΧΟΛΙΟ: Χωρίς την αξιόλογη φάση ακόμη το ντέρμπι που διακρίνεται από δύναμη και πάθος σε αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η ΑΕΛ προσπαθεί να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα, και επιτίθεται κυρίως από τα δεξιά με τον Σάντος και τον Τόρες, με τον Απόλλωνα να έχει μπει μπουδιασμένα στο ματς.
9′
Σουτ του Πελέ, μετά από λάθος διώξιμο του Φιλιώτη, η μπάλα πάνω από την εστία του Δημητρίου.
12′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόρες, ο Δημητρίου έδιωξε με τα πόδια, δεν κατάφερε στην επαναφορά ο Σάντος να δώσει πορεία στη μπάλα προς τα δίχτυα με τον κύπριο τερματοφύλακα να μαζεύει.
18′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σέντρα του Πίττα από τα αριστερά, ο Νταμπό έκανε την προβολή, ο Κεραυνός απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, αλλά και σε δεύτερο, στο πλασέ του Γιάνκα.
30′
Κεφαλιά γέμισμα του Ριστέφσκι, έπιασε δεύτερη κεφαλιά ο Τσέποβιτς με τη μπάλα να καταλήγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Δημητρίου.
36′ Δοκάρι για την ΑΕΛ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πελέ, η μπάλα σταμάτησε στην οριζόντια δοκό.
40′ Δείχνει κόκκινη κάρτα στον Κεραυνό ο κ. Χριστοδούλου για φάουλ εκτός περιοχής πάνω στον Νταμπό.
44′
Αλλαγή η ΑΕΛ. Στη θέση του Τσέποβιτς ο Βοζίνια.
45′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζράντι, με γροθιές θα διώξει ο Βοζίνια.
45+3′ Κίτρινη κάρτα στον Χαμάς για φάουλ στον Μεντόγεβιτς.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-0 ΣΤΟ ΤΣΙΡΕΙΟ
Έναρξη στο β’ ημίχρονο.
48′
Σουτ του Πίττα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία του Βοζίνια.
53′ ΓΚΟΛ 0-1: Τρομερό σουτ του Ίλιεφ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα ΄δίχτυα του Βοζίνια που έμεινε άγαλμα.
55′
Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Σωτηρίου αντί του Νταβόρ.
58′
Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Έουλερ αντί του Πελέ.
61′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Aλεσάμι αντί του Χαμάς.
66′ Κίτρινη κάρτα στον Έουλερ.
71′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Τόρες και Ριέρα έξω, Τσάβες και Μαΐντεβατς μέσα.
73′ Διπλή αλαγή για τον Απόλλωνα. Χάμπος αντί του Φιλιώτη και Μαυρίας αντί του Ίλιεφ.
74′ Κίτρινη στον Κατελάρη για φάουλ στον Έουλερ.
79′ Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ. Λάθος από τον Δημητρίου, ευνοήθηκε ο Μαΐντεβατς όμως πρόλαβε και έδιωξε ο Κατελάρης σε κόρνερ.
81′ Πέναλτι για την ΑΕΛ. Ο Μαυρίας έριξε τον Τσάβες, όμως η παράβαση έγινε εκτός περιοχής. Φάουλ υποδεικνύει ο VAR.
84′ Δοκάρι για την ΑΕΛ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Έουλερ, τράνταξε την οριζόντια δοκό η μπάλα.
87′ Ο Ζράντι μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με τη μπάλα να περνάει η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
90΄’
Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ίντζια αντί του Νταμπό.
90+1′ Κίτρινη κάρτα στον Τεσέιρα.
90+5′ Κίτρινη στον Σάντος
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 0-1