Σ’ ένα δραματικό φινάλε, Κλίμοβιτς και Τσίκο που ήρθαν από τον πάγκο, είχαν τη λύση για τη Νέα Σαλαμίνα χαρίζοντας σπουδαία νίκη στους ερυθρόλευκους με τέρματα στο 90+1’ και 90+10′ κόντρα στην ΕΝΠ, και ενώ στο 75′ είχε ακυρωθεί τέρμα της ομάδας του Σάββα Πουρσαϊτίδη, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Το α’ μέρος άρχισε καλά με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση για να επιτεθούν, χάνοντας ευκαιρίες, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογο και το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες τους.
Στην επανάληψη, το ματς… χάλασε ακόμα περισσότερο αφού δεν είχε ρυθμό, ούτε τις φάσεις αλλά φυλούσε όλες τις συγκινήσεις για το τέλος.
Στο 75’ οι γηπεδούχοι έστειλαν την μπάλα στα δίκτυα,  μετά από φάση διαρκείας με τον Μάντζεκ, ωστόσο, το τέρμα του αρχηγού των ερυθρολεύκων δεν μέτρησε λόγω φάουλ του Κατσικά, με το VAR να στέλνει τον ρεφ Ροβέρτο Κώστα στο μόνιτορ του γηπέδου και να ακυρώνει το γκολ. Στο πρώτο από τα 9 λεπτά των καθυστερήσεων, όμως ο Κλίμοβιτς είχε διαφορετική άποψη. Στο 90+1’ ο Λευκορώσος με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το 1-0. Το τελικό 2-0 πέτυχε ο Τσίκο στο 90+10’ με πανέμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ.
Με αυτούς τους τρεις βαθμούς η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 25 βαθμούς, ενώ η ΕΝΠ παρέμεινε στους 14.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Οφόρι, Καρλίτος (60′ Μποτεάκ), Μιγκελίτο (72′ Κλίμοβιτς), Μάντζεκ, Τιάγκο (72′ Τσίκο Μπάνζα), Φελίπε (60′ Μαργκάσα), Ντορεγκαράι (85′ Φλοριάν).
Στον πάγκο: Kίσσας, Ντάτκοβιτς, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Νικολάου, Λέουκο, Ντιακιντέ.

ΕΝΠ (Σατσιάς): Κόστις, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Μέιρα (90′ Κατσιάρης), Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (65′ Μαυρουδής), Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Λαμί (65′ Βούκτσεβιτς).
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κόρσια, Λόπες, Ρουσιάς, Μότης, Σολωμού, Γεωργίου, Πρωτοπαπάς, Γαβριήλ.

Στο όριο καρτών: Άδωνη, Καρλίτος, Τσίκο Μπάνζα (2), Τιάγκο (5), Μάντζεκ (7) / Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Μέιρα, Βούκτσεβιτς (2), Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς (5)

ΣΚΟΡΕΡ: Κλίμοβιτς (90+1′), Τσίκο (90+10′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Άδωνη (3η), Κατσικάς, Ντορεγκαράι / Μέιρα (3η), Βούκτσεβιτς (3η), Μαυρουδής, Ντρέκσα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
4′ O Τιάγκο έδωσε με το κεφάλι στον Ντορεγκαράι, αλλά το σουτ που έπιασε έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κόστιτς.
9′ Ο Μέιρα έκανε το σουτ, άστοχο.
13′ Κανένα πρόβλημα για τον Μελίσσα σε σουτ του Λαμί.
14′ Κίτρινη στον Μέιρα.
18′ Γύρισμα του Κωνσταντίνου, η μπάλα άλλαξε πορεία ωστόσο ο Ελλαδίτης κήπερ των γηπεδούχων ήταν σε ετοιμότητα.
25′ Κεφαλιά του Ντορεγκαράι δεν ανησυχεί τον Κόστιτς.
28′ Εντυπωσιακή απόκρουση του Κόστιτς σε κεφαλιά του Άδωνη.
40′ Παραμένει το 0-0, χωρίς τη μεγάλη φάση το ματς.
42′ Ο Καρλίτος επιχείρησε το σουτ που κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.
44′ Κίτρινη στον Άδωνη.
45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Oι δύο ομάδες δείχνουν θέληση και διάθεση για να επιτεθούν και όχι να κλεστούν πίσω. Αν και άρχισε καλά το ματς, η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη και έτσι το 0-0 συνόδευσε Νέα Σαλαμίνα και ΕΝΠ στα αποδυτήρια.

ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
51′ Ο Μέιρα έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
60′ Μποτεάκ και Μαργκάσα εντός, Καρλίτος και Φελίπε εκτός.
66′ Μαυρουδής και Βούκτσεβιτς αντί Κωνσταντίνου και Λαμί.
67′ Κίτρινη στον Βούκτσεβιτς.
72′  Κλίμοβιτς και Τσίκο Μπάνζα στις θέσεις των Μιγκελίτο και Τιάγκο.
74′ Κίτρινη στον Μαυρουδή.
75′  Η Νέα Σαλαμίνα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα αλλά το γκολ ακυρώνεται. Φάση διαρκείας στα καρέ της ΕΝΠ, ο Κλίμοβιτς δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα καθώς το σουτ του κόπηκε στη γραμμή, όμως στη συνέχεια έγινε νέα σέντρα και ο Μάντζεκ αν και στο έδαφος κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Τo VΑR ωστόσο είχε διαφορετική άποψη και έστειλε τον ρεφ, Ροβέρτο Κώστα να δει τη φάση στο μόνιτορ του γηπέδου και το γκολ ακυρώνεται στο 79′ για φάουλ του Κατσικά.

82′ Κίτρινη σε Κατσικά και Ντορεγκαράι.
84′ Σουτ του Τσίκο από πλεονεκτική θέση, απελπιστικά έξω.
85′ O Φλοριάν αντικαθιστά τον Ντορεγκαράι.
89′ Κίτρινη στον Ντρέκσα.
90′ Ο Μέιρα αφήνει τη θέση του στον Κατσιάρη.
90′ Εννέα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Κλίμοβιτς ανοίγει το σκορ με κοντινή κεφαλιά.
90+10′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Τσίκο σγραγίζει τη νίκη της Νέας Σαλαμίνας!