Σπουδαία νίκη πήρε ο Απόλλωνας μέσα στο ΓΣΠ, επικρατώντας της Ομόνοιας με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες του για την 3η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη!
Η ομάδα της Λεμεσού…έπιασε την Πάφος FC στη βαθμολογία και μείωσε στο -3 από την ΑΕΚ, δείχνοντας διατεθειμένη να παλέψει μέχρι τέλους για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 41’ με τον Κακουλλή, αλλά ο Απόλλων το γύρισε, παίρνοντας το σπουδαίο διπλό με γκολ των Ουάρντα στο 57’ και Πίττα στο 81’!

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Γιούστε, Παναγιώτου, Κίτσος, Λέζιακς, Μπασιρού, Ντίσκερουντ (72′ Κασάμα), Λοΐζου (80′ Σάββα), Ζαχαρίου (62′ Μπεσεντίν), Κακουλλής (62′ Σράντι), Ανσαριφάρντ (72′ Μπέζους).
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Παπουλής, Λανγκ, Σράντι, Κούσουλος, Μπεσεντίν, Βενιζέλου, Σάββα, Κυριακίδης, Μπέζους.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Χ. Κυριάκου, Κολ (76′ Χουσαΐν), Ντόνιο (63΄Γιόστεν), Βα (76′ Σαχάρ), Ουάρντα (90+2′ Ντιγκινί), Πίττας.
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Ίλιεφ, Χουσαΐν, Σπόλιαριτς, Ποντικός, Ντιγκινί, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ζήνωνος, Αυγουστή.

Έναρξη αγώνα.
8’ Πρώτη καλή φάση. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χάμπο, ο Φαμπιάνο απέκρουσε δύσκολα.
11’ Σέντρα του Λέζιακς, μπλόκαρε σταθερά ο Γιοβάνοβιτς.
13’ Το VAR καλεί τον Θεουλή να πάει στο on-field review για πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας,για χέρι του Χάμπου μετά από την εκτέλεση φάουλ του Λοΐζου. Εξετάζεται επίσης αν υπάρχει οφσάιντ στην εκτέλεση.
16’ Οφσάιντ ο Γιούστε η απόφαση, δεν υπάρχει πέναλτι.
28’ Σουτ του Κακουλλή, πολύ άστοχο, έξω.
41′ 1-0: Η Ομόνοια ανοίγει το σκορ με πλασέ του Κακουλλή στην περιοχή, μετά από σέντρα του Λοΐζου!
42’ Σουτ του Πίττα, έξω.
43’ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Καλό σουτ ξανά από τον Πίττα, μόλις έξω.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 4-5 (2-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-2
ΚΑΤΟΧΗ: 46-54%

52΄Ωραία κίνηση από τον Λοΐζου, πέρασε στον Ανσαριφάρντ αλλά ο δεύτερος έχασε το κοντρόλ και μαζί και την ευκαιρία.
53’ Σουτ του Ουάρντα, έξω.
57’ 1-1: Ωραία κίνηση από τον Ουάρντα στην περιοχή, ξέφυγε από τον Γιούστε και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
62’ Αλλαγές για την Ομόνοια. Έξω Κακουλλής και Ζαχαρίου, μέσα οι Σράντι και Μπεσεντίν.
63’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Γιόστεν αντί του Ντόνιο.
67’ Σουτ του Γιόστεν, η μπάλα κόντραρε στον Κίτσο, κόρνερ.
70’ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Σουτ του Ανσαριφάντ εντός περιοχής, κόντραρε η μπάλα, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.
71΄Νέα φάση για την Ομόνοια. Καλό σουτ του Ανσαριφάρντ, μόλις έξω.
72’ Αλλαγές για την Ομόνοια. Μπέζους και Κασάμα αντί Ανσαριφάρντ και Ντίσκερουντ.
76’ Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Σαχάρ και Χουσαΐν στη θέση των Βα και Κολ.
80’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Σάββα αντί του Λοΐζου.
81’ 1-2: Ο Απόλλωνας παίρνει το προβάδισμα με πλασέ του Πίττα στην περιοχή!
90+2’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ντιγκινί αντί του Ουάρντα.