Μία βδομάδα πριν την σέντρα του πρωταθλήματος,  Ανόρθωση και ΑΕΛ έδειξαν ότι έχουν ακόμα αρκετό δρόμο να διανύσουν για να μπορέσουν να είναι έτοιμες κόντρα σε Εθνικό και Δόξα αντίστοιχα. Χωρίς γκολ (0-0) και με λιγοστές φάσεις οι δύο ομάδες σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε όμως από τον τραυματισμό του Κάργα πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Παρά την θέληση για να βγουν μπροστά και να δημιουργήσουν ευκαιρίες τόσο η Ανόρθωση όσο και η ΑΕΛ δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου να φανούν απειλητικές.  Μία προσπάθεια από τον Κορέια ότι καλύτερο είδαμε από την Ανόρθωση…Μία κεφαλιά που κατέληξε εύκολα στα χέρια του Αρμπολέδα το μόνο που έχει να θυμάται η ΑΕΛ. Οι πολλές αλλαγές του δευτέρου μέρους δεν βοήθησαν ιδιαίτερα τις δύο ομάδας να βγουν μπροστά παρόλο που είχαν κάμπιες καλές μεμονωμένες στιγμές το σκορ δεν άλλαξε.  Παιχνίδι περισσότερο τακτικής θα έλεγε κανείς από τις δύο ομάδες που περιμένουν πάντως να ενταχθούν τις επόμενες μέρες και οι νέες προσθήκες κάτι που είναι σίγουρο ότι θα αλλάξει σε μεγάλο βαθμό την εικόνα που είδαμε σήμερα.

Ανόρθωση:Αρμπολέδα, Γουακέ (74′ Αντωνίου), Κορρέα (60′ Μαρμούκ), Κάργας (85′ Κωνσταντίνου), Γκαρθία, Φερέιρα (60′ Παρούτης), Τεχέρα (74′ Τίουνε), Χαραλάμπους (67′ Γουαρίς), Κορέια (74′ Τζουλίου), Ιωάννου, Γκερέρο.
ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Τσούκα, Ντεγουέστ, Φιλίπποβιτς, Τζάλμα, Μαρς, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου, Μόρσει, Μορέιρα, Μακρής.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
Καλύτερα έχει μπει το ξεκίνημα η Ανόρθωση που ψάχνει ένα γρήγορο γκολ.
15′ Συνεχίζει να έχει καλύτερη εικόνα η Ανόρθωση χωρίς ωστόσο την μεγάλη ευκαιρία.
30′ Διάλειμμα για ανάσες και νερό για τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.
35′ Πρώτη καλή στιγμή για την Ανόρθωση με το σουτ του Κορέια.
Πέντε λεπτά ακόμα για το τέλος του πρώτου μέρους.
43′ Δύο κάρτες από μία σε κάθε ομάδα…Μορσάι για την ΑΕΛ και Τεχέρα για την Ανόρθωση.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
54′ Δυνατά έχει μπει την επανάληψη η ΑΕΛ που βρίσκει μπροστά της όμως έναν εξαιρετικό Αρμπολέδα.
60′ Κίτρινη στον Γκαρθία για την Ανόρθωση.
64′ Σουτ από τον Παρούτη στα χέρια όμως του Ολιβέιρα.
69′ Νέο σουτ από τον Παρούτη η μπάλα δίπλα από δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της ΑΕΛ.
Καλύτερη η εικόνα και των δύο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο με την Ανόρθωση να είναι η ομάδα που πιέζει περισσότερο στα τελευταία λεπτά.
75′ Η είσοδος νωρίτερα του Παρούτη και του Ουαρίς άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα της Ανόρθωσης.
Δέκα λεπτά ακόμα για το τέλος του φιλικού. Είναι φανερό ότι οι δύο ομάδες θέλουν ακόμα αρκετή δουλειά.
85′ Πρόβλημα με Κάργα στον αστράγαλο. Παραμένει στο έδαφος έπειτα από άτσαλο πέσιμο φάνηκε να γυρίζει ο αστράγαλος του. Αναγκαστική αλλαγή…ότι χειρότερο για την Ανόρθωση 1 βδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Στην θέση του ο Κωνσταντίνου.
Σοβαρό διάστρεμμα η πρώτη εκτίμηση για τον Κάργα!

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μόρσει, Μορέιρα/ Τεχέρα