Νίκη ανόδου και…ονείρου για την Ομόνοια Αραδίππου. Με λυτρωτή τον Ποντικό στο 90+1’ με κεφαλιά επικράτησε του Ολυμπιακού με 1-0 για την 11η αγωνιστική του α’ ομίλου της Β’ Κατηγορίας.
Πλέον, η ομάδα του Ούγκο Μάρτινς, χάρης στο ιστορικό γκολ ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 52 βαθμούς, είναι στο -2 από την πρωτοπόρο Ομόνοια 29Μ (54) και στο +1 από την 3η ΕΝΠ (51 βαθμούς).
Από την άλλη, ο Ολυμπιακός συνεχίσει να βρίσκεται σε δυσμενή θέση για την άνοδο αφού είναι στους 47 βαθμούς τρία ματς πριν το φινάλε της αγωνιστικής περιόδου.
Στο άλλο ματς, ανάμεσα σε ΜΕΑΠ και Διγενή Μόρφου, για το β’ γκρουπ, οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 0-2 κι ανέβηκαν στους 45 βαθμούς, παραμένοντας στην 9η θέση.
Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έμειναν στους 27 βαθμούς και την 13η θέση.

Ομόνοια Αρ. (Μάρτινς): Λ. Σακκάς, Ζερόμ, Θεοχάρους, Σιήκκης (85′ Μεκαουί), Χαβέλκα, Ανθίμου (85′ Κουρουπής), Καλλής (90+4′ Τσιάμης), Φώτη, Κουμπαρής (75′ Αναστασίου), Κύπρου (75′ Ποντικός), Αβραάμ.
Στον πάγκο: Παπαχαραλάμπους, Γ. Σακκάς, Βασιλείου, Καραγιώργης.

Ολυμπιακός (Χριστοδούλου): Ολιβέιρα, Ντραμέ, Σιμάο, Μπάτζι, Ζευκή, Χαραλάμπους (46′ Εντού), Ροντρίγκο, Άπια (70′ Βαλβέρδε), Ρενάτο (86′ Μυτίδης), Καμίλο, Έντσον (70′ Ασημένος).
Στον πάγκο: Πέτρου, Ευτυχίδης, Χριστοφή, Παυλίδης, Οικονομίδης, Τεισέιρα, Φραγκέσκου, Μορέιρα.

ΣΚΟΡΕΡ: 90+1′ Ποντικός
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γ. Σακκάς, Ποντικός, Φώτη, Αβραάμ / Μπάντζι, Ντραμέ, Οικονομίδης, Σιμάο, Ζευκής

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
6′ Σουτ του Άπια, έξω.
24′ Επικίνδυνο γύρισμα του Καλλή, η μπάλα πέρασε απ’ όλους.
29′ Ο Ανθίμου μπήκε στην περιοχή, πραγματοποίησε το γύρισμα, ωστόσο ο Ντραμέ που επέστρεψε πρόλαβε κι έδιωξε σε κόρνερ.
38′ Κίτρινη στον Γ. Σακκά που βρίσκεται στον πάγκο.
39′ Ο Καμίλο από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, όμως η φάση ήταν ως μη γενόμενη λόγω οφσάιντ του Ντραμέ που έκανε την κεφαλιά-πάσα.
45′ Κεφαλιά του Καμίλο, άστοχη.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Ένα μέτριο α’ μέρος χωρίς φάσεις με αργό ρυθμό. Πέραν από κάποιες προϋποθέσεις, οι δύο ομάδες δεν φάνηκαν απειλητικές. Βασικά, η φράση που ταιριάζει σ’ αυτά τα πρώτα 45 λεπτά είναι το «φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη».

Εντού αντί Χαραλάμπους.
56′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ, μπλοκάρει ο Ολιβέιρα.
57′ Κίτρινη σε Μπάντζι και Οικονομίδη (στον πάγκο).
62′ Ο Ολιβέιρα αποκρούει το σουτ του Ανθίμου.
63′ Ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λ. Σακκά στον Ζευκή από τον Ολυμπιακό, με τον ρεφ να σφυρίζει επιθετικό φάουλ. Η επαναληπτική προβολή δείχνει πως ο Σακκάς πρώτα απομάκρυνε την μπάλα και μετά βρήκε τον Ζευκή.
65′ Σέντρα του Εντού, σε ετοιμότητα ο Σακκάς.
70′ Βαλβέρδε και Ασημένος μέσα, Άπια και Έντσον έξω.
75′ Αναστασίου και Ποντικός εντός, Κουμπαρής και Κύπρου εκτός.
85′ Μεκαουί και Κουρουπής αντί Σιήκκη και Ανθίμου.
86′ Μυτίδης στη θέση του Ρενάτο.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ποντικός με κεφαλιά ανοίγει το σκορ!

90+4′ Τσιάμης αντί Καλλή.
90+5′ Κίτρινη στον Σιμάο.
90+8′ Κίτρινη στον Ποντικό.
90+10′ Kίτρινες σε Φώτη, Αβραάμ, Ντραμέ και Ζευκή.