Η ΑΕΛ επικράτησε της ΑΕΖ στο «Αμμόχωστος» με 5-1, για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ του β’ ομίλου του πρωταθλήματος. Τα πάντα τελείωσαν νωρίς στο ματς, με την ομάδα της Λεμεσού να προηγείται με 3-0 από το ημίχρονο, με γκολ των Μακρή (20′), Μίντσεφ και Μεντόσα (36′ με πέναλτι). Ο Μίντσεφ πέτυχε ακόμη ένα γκολ στο 67′, με τον Χρίστου να σκοράρει στο 87′ και τον Χριστοδούλου στο 90+5′ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Αποβλήθηκε ο Σαρφό της ΑΕΖ στο 82′.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής (72′ Ιωσηφίδης), Αντωνίου, Σλόγκαρ, Χριστοφή (60′ Σαρφό), Σάντος (72′ Χαραλάμπους), Χατζηβασίλης (60′ Ρουΐζ), Ντιγινί, Χρίστου, Σαμπό, Κλε (60′ Σιφνέος).
Στον πάγκο: Στυλιανού, Αντωνίου, Σαρφό, Κάστρο, Βάλντι, Χαραλάμπους, Ντιομαντέ, Ελευθερίου, Ρουΐζ, Σιφνέος, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ.
ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης (50′ Μαρς), Μεντόσα (65′ Θεμιστοκλέους), Σέρνιτς, Μορέιρα (72′ Χριστοδούλου), Σιλβέστρος, Μίντσεφ (72΄Κολιάς), Μακρής, Νεοφύτου (65′ Κανό).
Στον πάγκο: Κυριάκου, Ανέστης, Ανδρέου, Μαρς, Μόρσαΐ, Κολιάς, Κανό, Θεμιστοκλέους, Χριστοδούλου, Κα, Γενεθλίου, Παναγή.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φραντζής
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σαρφό
ΣΚΟΡΕΡ: 87′ Χρίστου / 20′ Μακρής, 29′, 67′ Μίντσεφ, 36′ Μεντόσα (πέν.)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
11′ Σουτ του Σλόγκαρ στην περιοχή, σωτήρια απόκρουση του Ολιβέιρα! Ζητάνε πέναλτι στην ΑΕΖ για χέρι του Νεοφύτου στην εξέλιξη της φάσης. Εξετάστηκε η φάση από το VAR, δεν υπάρχει πέναλτι.
20′ 0-1: Η ΑΕΛ ανοίγει το σκορ με πλασέ του Μακρή στην περιοχή μετά από κόρνερ.
22′ Ο Κλε με πλασέ στην περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ ωστόσο ακυρώνεται καθώς υποδείχθηκε ορθώς ως οφσάιντ.
25′ Καλό σουτ του Χριστοφή, έξω.
29′ 0-2: Με πλασέ του Μίντσεφ στην μικρή περιοχή η ΑΕΛ διπλασιάζει τα τέρματά της…
33′ Εξετάζεται από το VAR για φάση-πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ, για ανατροπή του Μεντόσα από τον Χρίστου. Καλεί τον ρεφ στο on-field review.
35′ Πέναλτι για την ΑΕΛ η απόφαση του διαιτητή.
36′ 0-3: Ο Μεντόσα εκτελεί το πέναλτι και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-5 (1-4)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-1
ΚΑΤΟΧΗ: 54-46%

56′ Σουτ του Σαμπό, έξω.
67′ 0-4: Κι άλλο γκολ για την ΑΕΛ, πάλι με τον Μίντσιεφ με πλασέ στην περιοχή.
82′ Ο Σαρφό δέχεται κίτρινη για ανατροπή του Χριστοδούλου εκτός περιοχής, είναι η 2η και αποβάλλεται. Το VAR καλεί τον ρεφ στο on-field review για απευθείας κόκκινη κάρτα. Παίρνει την απόφασή του πίσω ο διαιτητής και αποβάλλει τον παίκτη της ΑΕΖ με απευθείας κόκκινη.
85′ Εκτέλεση φάουλ απο Μεντόγεβιτς, δύσκολη απόκρουση από Μιλοσάβλιεβιτς.
87′ 1-4: Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Χρίστου στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
90+4′ 1-5: Πέμπτο γκολ για την ΑΕΛ με τον Χριστοδούλου.