Η Γιουβέντους πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό κόντρα στη Λάτσιο του Χρήστου Μανδά, καθώς επικράτησε 2-0 στο Τορίνο με τους Κιέζα και Βλάχοβιτς.

Ο Χρήστος Μανδάς πήρε φανέλα βασικού στον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου Ιταλίας μεταξύ της Λάτσιο με τη Γιουβέντους στο Τορίνο, ωστόσο δεν κατάφερε να αποτρέψει τη νίκη των μπιανκονέρι.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να υπερτερούν ελαφρώς στο πρώτο μέρος, δίχως όμως να καταφέρουν να βρουν κάποιο γκολ. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και σκόραραν με τον Κιέζα στο 50ο λεπτό με ωραίο τελείωμα που ο Μανδάς δεν κατάφερε να αποσοβήσει.

Στο 64ο λεπτό ήταν η σειρά του Βλάχοβιτς να χριστεί σκόρερ. Ο Σέρβος φορ πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και δεν είχε κανένα πρόβλημα να εκτελέσει τον Έλληνα κίπερ. Η Λάτσιο πάλεψε για να μειώσει στο σκορ, δίχως όμως αποτέλεσμα με το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Γιουβέντους: Περάν, Γκάτι, Μπρέμερ, Ντανίλο, Καμπιάσο, ΜακΚένι, Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς, Βλάχοβιτς, Κιέζα

Λάτσιο: Μανδάς, Μάρουσιτς, Πάτριτς, Ρομανιόλι, Φουέντες, Γκουεντουζί, Βεσίνο, Αλμπέρτο, Άντερσον, Ζακάνι, Ιμόμπιλε