Ομόνοια με…σπασμένα φρένα! Οι πράσινοι επικράτησαν με 2-0 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 7η αγωνιστικήκαι συνεχίζουν το κυνήγι για την κορυφή.
Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης τα είχε όλα εκτός γκολ. Πολύ καλό ρυθμό, ευκαιρίες και για τους δύο αντιπάλους, ωστόσο το…στείρο 0-0 ήταν αυτό που συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην πρώτη φάση της επανάληψης, οι πράσινοι ευτύχησαν να σκοράρουν. Ειδικότερα, στο 60ο λεπτό ο Χαμάς έκανε τη σέντρα κι ο Αλιούμ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ (0-1). Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε με φοβερή ενέργεια ο Σεμέδο στο 87’.
Κάπως έτσι η Ομόνοια ανέβηκε στους 65 βαθμούς και παραμένει στο -4 από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ και στο -3 από τη δεύτερη ΑΕΚ. Όσον αφορά το Ευρωπαϊκό εισιτήριο, άνοιξε τη διαφορά της στο +4 από τον Άρη!
Αντιθέτως, η Ανόρθωση έμεινε στους 52.

Ανόρθωση (Οκκάς): Αρμπολέδα, Αντωνίου, Κορρέα, Μακούν, Μαρμούκ, Κορέια (90+1′ Γουαρίς), Τεχέρα (74′ Τζουλίου), Χρυσοστόμου, Γκερέρο (63′ Περέα), Φερέιρα (46′ Κίκο), Παρούτης (63′ Καστέλ).
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Ουαγκέ, Κάργας, Τιουνέ, Κωνσταντίνου, Χαραλάμπους.

Ομόνοια (Αναστασίου): Ουζόχο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Μπασιρού, Χάμπος (90′ Μίλετιτς), Μπέζους (10′ Αλιούμ), Σεμέδο (90′ Ψάλτης), Σίμιτς (73′ Ανδρέου), Στεπίνσκι (73′ Μπάκιτς).
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σιπριάνο, Κακουλλής, Φράνσον, Λέζιακς, Οζλέρ, Παντελή.

Στο όριο καρτών: Αρμπολέδα, Μαρμούκ, Χρυσοστόμου (2) / Χάμπος (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Αλιούμ (60′), Σεμέδο (87′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μακούν, Μαρμούκ (3η), Αντωνίου, Αρμπολέδα / Αλιούμ, Σεμέδο, Κουλιμπαλί

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
3′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Γκερέρο βγήκε απέναντι από τον Ουζόχο, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, όμως ο Παναγιώτου απομάκρυνε προ της γραμμής.
5′ Σέντρα-σουτ του Χαμάς, διώχνει σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.
9′ Φαλτσαριστό πλασέ του Σεμέδο, άουτ.
10′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Αλιούμ αντί Μπέζους.
14′ Ο Παρούτης πραγματοποίησε το διαγώνιο σουτ, ο Ουζόχο έπεσε και μπλόκαρε.
20′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Σωτήρια απόκρουση του Αρμπολέδα σε κοντινό πλασέ του Αλιούμ.
27′ Ο Χαμάς έκανε το τάκλιν κι έδιωξε σε κόρνερ το συρτό γύρισμα του Παρούτη.
39′ Πέφτει και μαζεύει το παράλληλο γύρισμα του Χαμάς ο Αρμπολέδα.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+1′ Φοβερή συνεργασία των παικτών της Ομόνοιας, ο Αλιούμ με τακουνάκι πήγε να τελειώσει εντυπωσιακά τη φάση, με τον Μαρμούκ να απομακρύνει προ της γραμμής.

ΣΧΟΛΙΟ: Ισορροπημένο και πολύ καλό το α’ μέρος. Αμφότερες οι ομάδες είχαν τις δικές τους ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Πολύ καλός ο ρυθμός, με τους φιλοξενούμενους να γίνονται πιο απειλητικοί τα τελευταία λεπτά.

Kίκο στη θέση του Φερέιρα.
55′ Χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο ακόμα η επανάληψη.
60′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Χαμάς έκανε τη σέντρα…πάρε βάλε στον Αλιούμ που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Κίτρινη στον σκόρερ.

62′ Κίτρινη στον Μακούν.
63′ Καστέλ και Περέα εντός, Παρούτης και Γκερέρο εκτός.
73′ Μπάκιτς και Ανδρέου μέσα, Στεπίνσκι και Σίμιτς έξω.
74′ Τζουλίου αντί Τεχέρα.
78′ Ωραία ανάπτυξη από την Ομόνοια, ο Σεμέδο πραγματοποίησε το φαλτσαριστό πλασέ που έφυγε έξω.
82′ Κίτρινη στον Μαρμούκ που χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων. Είτε αυτό με την Πάφος FC εκτός, είτε αυτό με την ΑΕΚ εντός.
85′ Κίτρινη στον Αντωνίου.
87′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Σεμέδο με πολύ ωραία ατομική ενέργεια χρίζεται σκόρερ και διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του!

88′ Κίτρινη σε Σεμέδο, Αρμπολέδα και Κουλιμπαλί.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90′ Ψάλτης και Μίλετιτς αντί του Σεμέδο και του Χάμπου.
90+1′ Γουαρίς στη θέση του Κορέια.