Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-0 της ΑΕΖ και ουσιαστικά την…έστειλε στην β’ κατηγορία παρά τις όποιες μαθηματικές ελπίδες της ομάδας του Ζακακίου.
Τα γκολ πέτυχε από πέναλτι ο Ντουρμισάι δύο φορές ενώ το πρώτο έφερε και την κόκκινη στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Μπέκερ. Το τρίτο γκολ πέτυχε ο Γιάνγκα στο 80’. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή λόγω και του παίκτη περισσότερου, βρήκαν και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Η ΑΕΖ το πάλεψε προσπάθησε αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε.
Η ομάδα του Ζακακίου παραμένει στην τελευταία θέση με 17 βαθμούς και η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στην 3η θέση του ομίλου στους 41 βαθμούς προσπερνώντας τον Εθνικό.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου Ε., Χριστοφή (55′ Σαρφό), Χρίστου, Σαμπό, Σάντος (77′ Ιωσηφίσης), Κάστρο (46′ Χατζηβασίλης), Σιφνέος (20′ Μιλοσάβλιεβιτς), Σλόγκαρ, Ντιγκινί (77′ Βάλντι).
Στον πάγκο: Στυλιανού, Αντωνίου Χ., Χαραλάμπους, Ντιαμάντε, Ρουίζ, Ταβάρες, Γιουσούφ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Λέουκο, Ντάτκοβιτς, Βίκτωρος, Χριστοδούλου (46′ Κονατέ), Μπεχαράνο (76′ Σπυριδάκης), Κουζμάνοβιτς (46′ Φράγκος), Μιγκελίτο, Προκοπίου (53′ Κονέ), Φερνάντες (73′ Γιάνγκα), Ντουρμισάι.
Στον πάγκο: Μελίσσας, Κουμουρής, Καρλίτος, Γκουανίνι, Κοντόπουλος, Ντιακιτέ, Κατσιαρής.

ΣΚΟΡΕΡ: 21′, 75′ Ντουρμισάι, 80′ Γιάνγκα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παστελλής, Πέτροβιτς (προπ.)/ Χριστοδούλου, Λέουκο, Ντουρμισάι (3)

Έναρξη αγώνα…
1′
Πρώτη μεγάλη φάση πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Ο Ντουρμισάι βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μπέκερ αλλά ο τελευταίος απέκρουσε σωτήρια.
8′ Μόνος ο Φερνάντες μέσα στη περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά ο Χρίστου έβαλε το πόδι και η μπάλα πέρασε κόρνερ.
12′ Έκανε το επικίνδυνο γύρισμα ο Μιγκελίτο αλλά δεν υπήρχε κανείς εκεί για να σκοράρει.
15′ Ο Ντουρμισάι βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μπέκερ αλλά το τελείωμα του πέρασε έξω. Η φάση ελέγχεται αφού φαίνεται ο τερματοφύλακας να βρίσκει τον επιθετικό της Νέας Σαλαμίνας με το πόδι.
17′ Ο Ροβέρτος Κώστα στο VAR έστειλε τον Δημήτρη Κουμή να δει την φάση. Δίνει πέναλτι και κόκκινη στον Μπέκερ ο διαιτητής.
19′ Κίτρινη στον Σάμπο για διαμαρτυρίες.
20′ Αλλαγή για την ΑΕΖ και αυτός που…θυσιάζεται είναι ο Σιφνέος για να περάσει ο Μιλοσάβλιεβιτς.
21′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ντουρμισάι ευστοχεί και ανοίγει το σκορ.
26′
Καλό μακρινό σουτ του Μιγκελίτο, έδιωξε σε κόρνερ ο Μιλοσάβλιεβιτς.
31′ Καλή ενέργεια από τον Παστελλή που έκανε το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Κίσσας απέκρουσε.
33′ Ο Ντουρμισάι από πλεονεκτική θέση έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Μιλοσάβλιεβιτς πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση.
34′ Κίτρινη στον Χριστοδούλου για αντικανονικό μαρκάρισμα.
38′ Φοβερή άμυνα από τον νεαρό Βίκτωρος αφού πρόλαβε τον Κάστρο ο οποίος ήταν απέναντι από τον Κίσσα.
44′ Μπαλιά του Μιγκελίτο, ο Κουζμάνοβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
45′ Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
46′
Δύο αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός οι Χριστοδούλου και Κουζμάνοβιτς, εντός Κονατέ και Φράγκος.
46′ Κίνηση και από τον Πέτροβιτς. Έξω ο Κάστρο μέσα ο Χατζηβασίλης.
50′ Προσπάθεια από τον Φερνάντες, το πλασέ του μάζεψε εύκολα ο Μιλοσάβλιεβιτς.
51′ Σωτήρια παρέμβαση από τον Κίσσα. Ο Ντιγκινί εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ντάτκοβιτς αλλά δεν κατάφερε να περάσει τον Κύπριο τερματοφύλακα.
53′ Αλλαγή από τον Χριστοδούλου. Κονέ εντός, Προκοπίου εκτός.
55′ Νέα κίνηση για την ΑΕΖ. Έξω ο Χριστοφή, μέσα ο Σαρφό.
58′ Σταμάτησε την αντεπίθεση ο Παστελλής και δέχθηκε την κίτρινη κάρτα.
62′ Ακυρώνεται το τέρμα του Φερνάντες από τον β’ βοηθό αφού ήταν σε θέση οφσάιντ.
68′ Κίτρινη στον Λέουκο για έντονες αντιδράσεις προς τον διαιτητή μετά από φάουλ που έκανε.
70′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Φερνάντες, μέσα ο Γιάνγκα.
73΄ Σε ένα πάτημα πάνω στον Μιγκελίτο από τον Σαμπό ο διαιτητής κλήθηκε από το VAR να ελέγξει την φάση και έδωσε νέο πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα και νέα κόκκινη αφού ο Σάμπο είχε ήδη κίτρινη και αυτή ήταν η δεύτερη.
74′ Δέχθηκε κίτρινη και ο τεχνικός της ΑΕΖ για διαμαρτυρίες.
75′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Ντουρμισάι ευστοχεί και σε αυτό το πέναλτι και διπλασιάζει το σκορ για την ομάδα του.
76′
Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Έξω ο Μπεχαράνο μέσα ο Σπυριδάκης.
77′ Διπλή κίνηση για την ΑΕΖ. Εκτός ο Ντιγκινί και ο Σάντος, μέσα οι Ιωσηφίδης και Βάλντι.
80′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Γιάνγκα μετά από κάθετη πάσα του Κονέ έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
86′
Σουτ του Κονέ από πλάγια θέση, απέκρουσε ο Μιλοσάβλιεβιτς.
90′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
90+1′ Κίτρινη στο Ντουρμισάι για δυνατό φάουλ πάνω στον Παστελλή. Ήταν στο όριο και χάνει ένα αγώνα από τους δύο επόμενους.