Η Πάφος FC πήρε μεγάλη εντός έδρας νίκη κόντρα στον Άρη με 1-0 μετά από πέναλτι του Τάνκοβιτς και ανέβηκε στους 56 βαθμούς. Ο Άρης δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την ήττα του ΑΠΟΕΛ και να πατήσει στην κορυφή.
Ήταν καλύτεροι οι γηπεδούχοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να επικρατήσουν ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να φτάσουν σε ψηλά στάνταρ απόδοσης.
Οι Παφίτες είναι στην 5η θέση και πλησίασαν την 3η ΑΕΚ (η οποία έχει παιχνίδι λιγότερο) στους τρεις βαθμούς. Ο Άρης παραμένει δεύτερος με 60 βαθμούς.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Ρους, Ικόκο (75′ Κβίντα), Μπότσκαι, Ναμ (64′ Κανέ), Πέπε (89′ Τζάτζα), Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (64′ Μπρούνο), Τάνκοβιτς, Ζάιρο (89′ Κοντρέρας).
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι.

ΑΡΗΣ: Βανά, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Γιαγκό, Σανέ (58′ Μάτισικ), Νίκολιτς (58′ Στρούσκι), Ζόκε, Μοντνόρ (69′ Μπράουν), Μαγιαμπέλα (69′ Σεμέδο), Μπένγκτσον, Γκομίς.
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποάκι, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μπρόρσον.

ΣΚΟΡΕΡ: 80′ Τάνκοβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρσέδο, Μπότσκαι/ Ουρόσεβιτς, Σανέ, Μπένγκτσον.
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σπιλέφσκι
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2699.

Στο όριο των καρτών: Μελούσο (2)/ Γιαγκό (2).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
4′
Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση. Ο Τάνκοβιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα εύκολα στα χέρια του Βανά
5′
Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μαγιαμπέλα βρέθηκε φάτσα με τον Ίβουσιτς, έκανε το ψηλοκρεμμαστό πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας είπε όχι.
7′ Ο Ντράγκομιρ γύρισε στο Βαλακάρι ο οποίος από το σημείο του πέναλτι έστειλε ψηλά έξω τη μπάλα.
16′ Έκανε την προσπάθεια ο Μπένγκτσον από πλάγια θέση αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
21′ Κίτρινη στον Ουρόσεβιτς για σκληρό μαρκάρισμα.
23′ Κίτρινη στον Σανέ αφού έριξε στο έδαφος τον Τάνκοβιτς πλάγια έξω από την περιοχή.
24′ Εκτέλεσε το φάουλ ο Τάνκοβιτς, μάζεψε εύκολα ο Βανά.
32′ Ισορροπημένος ο αγώνας με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν τελικές προσπάθειες ενώ κυριαρχεί και το πάθος.
35′ Έμεινε στο έδαφος ο Τάνκοβιτς και διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Γιαγκό. Ο διαιτητής ήταν κοντά στη φάση και υπέδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση.
42′ Ο Μαγιαμπέλα έδωσε στον Γκομίς ο οποίος εκτός περιοχής μόνος έστειλε ψηλά έξω τη μπάλα.
44′ Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία μέχρι στιγμής στο παιχνίδι αφού ο Τάνκοβιτς έκανε το σουτ πλάγια μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα κτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και απομακρύνθηκε.
45′ Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
50′
Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για δεύτερη κίτρινη στον Σανέ ο οποίος υπέπεσε σε μαρκάρισμα πάνω στον Μπότσκαι.
55′ Ευκαιρία για τον Άρη, ο Γκομίς βρέθηκε μόνος εντός περιοχής και έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε μόλις έξω σε κόρνερ.
56′ Φάση διαρκείας για τους γηπεδούχους. Ο Βανά έδιωξε μετά από σέντρα, η μπάλα έσκασε στη περιοχή, οι Ναμ και Ντράγκομιρ έκανα το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών του Άρη.
58′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Λόγω και της κίτρινης που έχει ο Σανέ θα αποχωρήσει και τη θέση του θα πάρει ο Μάτισικ. Έξω και ο Νίκολιτς, μέσα ο Στρούσκι.
61′ Ο Μοντνόρ σκόραρε αλλά φάνηκε εξαρχής ότι ήταν πιο μπροστά και υποδείχθηκε στο τέλος της φάσης σωστά σε οφσάιντ.
63′ Κεφαλιά του Ζάιρο μετά από κόρνερ, στην αγκαλιά του Βανά η μπάλα.
64′ Δύο κινήσεις από Καρσέδο. Έξω Ναμ και Βαλακάρι, μέσα Κανέ και Μπρούνο.
67′ Κεφαλιά του Γκολντάρ, αρκετά ψηλά άουτ η μπάλα.
69′ Νέα διπλή κίνηση από Σπιλέφσκι. Έξω οι Μοντνόρ και Μαγιαμπέλα, μέσα Μπράουν και Σεμέδο.
74′ Πρόβλημα με Στρούσκι ο οποίος επανήλθε σήμερα μετά από τραυματισμό. Ξέσπασε σε κλάματα ο ποδοσφαιριστής καθώς περνούσε εκτός γηπέδου.
75′ Αλλαγή και για τις δύο ομάδες. Έξω ο Ικόκο μέσα ο Κβίντα και για τον Άρη ο Στρούσκι μέσα ο Σουμάνσκι.
78′ Μετά από υπόδειξη του VAR ο Πορτογάλος διαιτητής είδε τη φάση και έδειξε πέναλτι για την Πάφος FC για κράτημα του Μπένγκτσον πάνω στον Ρους. Δέχτηκε και την κίτρινη κάρτα ο παίκτης του Άρη.
80′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Τάνκοβιτς νίκησε τον Βανά από το σημείο του πέναλτι και άνοιξε το σκορ.

81′ Κόκκινη κάρτα στον Αλεξέι Σπιλέφσκι ο οποίος έριξε ένα μπουκάλι κάτω στο έδαφος εκνευρισμένος και ο 4ος διαιτητής το ανέφερε στον διαιτητή ο οποίος τον απέβαλε.

89′ Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους. Εκτός Ζάιρο και Πέπε. Μέσα οι Κοντρέρας και Τζάτζα.
90′ Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.
90+2′ Ο Τζάτζα σκόραρε αλλά πριν κάνει το σουτ υπέπεσε σε φάουλ πάνω στον Γιαγκό.
90+3′ Κίτρινη στον Καρσέδο για διαμαρτυρίες.
90+7′ Κίτρινη δέχτηκε ο Μπότσκαι.