Με εντός έδρας νίκη με 85-58 επί του Αχιλλέα Καϊμακλίου ο Κεραυνός πήρε το 13ο ροζ φύλλο του, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Βasket League. Kορυφαίοι για την ομάδα του Στροβόλου οι John Watson Chandler με 19 πόντους, 5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και Jeffrey L Crockett με 19 πόντους, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

O πρώτος πόντος στον αγώνα ήρθε από τον Κουμή, για να απαντήσει ο Smith για λογαριασμό του Αχιλλέα Καϊμακλίου (1-2). Έπειτα ο Κεραυνός πήρε κεφάλι στο σκορ με δυο συνεχόμενα καλάθια από τους Crockett και Raynolds (5-2).

Με σερί οκτώ πόντων οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 4′ με πέντε πόντους διαφορά (5-10) μετά το λέι απ του Λουκά. Μετά ήταν σειρά των γηπεδούχων για να φτιάξουν ένα σερί που κράτησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με το τρίποντο του Chandler στο 9′ να κάνει το 23-10.

Η ομάδα του Στροβόλου ενίσχυσε το προβάδισμά της στο δεύτερο δεκάλεπτο, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά. Η περίοδος έκλεισε με λέι απ του Στέφανου Τίγκα που έκανε το 49-22, το οποίος ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

O Kεραυνός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με έξι πόντους του Crockett (55-22), ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου η διαφορά ήταν στους 24 πόντους με το σκορ στο 68-34, όπως σχηματίστηκε από το καλάθι του Κουμή στο 29′.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κατά επτά πόντους (πέτυχαν 24 πόντους έναντι 17 των «ερυθροκίτρινων») για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ 85-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-10, 49-22, 68-34, 85-58

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 3, Στυλιανού 8 (1), Κουμής 5, Crockett 19 (2), Raynolds 5, Chandler 19 (5), Χριστοδουλίδης, Φ. Τίγκας 16 (1), Σάββα 2, Σ. Τίγκας 8 (2), Τaylor

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Μιχάλης Αρβανίτης): Λουκά 8, Watson 20 (2), Smith 15 (1), Πηλακούτας 2, Shabazz, Γεωργίου 5 (1), Χριστούδιας 6, Ανθυμιάδης 2