Μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα Ρεάλ Σοσιεδάδ και Μαγιόρκα τα έδωσαν όλα για μια θέση στον τελικό του Copa Del Rey στο Ανοέτα.

Εκεί η Ρεάλ Σοσιεδάδ απέδειξε στον αγωνιστικό χώρο γιατί είναι 9 θέσεις πάνω από την αντίπαλό της αλλά και στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ (κόντρα στην Πάρι) όμως…

Όμως το ποδόσφαιρο δεν είναι το άθλημα που κερδίζει ο καλύτερος έτσι αν και η Σοσιεδάδ του Ιμανόλ είχε 62% κατοχή 23 τελικές (10 στο στόχο), η μπάλα δε της έκανε το χατήρι αφού Γκρέιφ έσωσε πέναλτι στο 45′.

Μάλιστα στην επανάληψη ο Γκονζάλεζ στη μοναδική ευκαιρία της ομάδας του άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό, πριν ο Ογιαρθάμπαλ (71′) ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Στην παράταση το σκορ παρέμεινε το ίδιο και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί ο Ογιαρθάμπαλ από ήρωας έγινε μοιραίος αφού έχασε το πρώτο πέναλτι της Σοσιεδάδ και η Μαγιόρκα με 5-4 θα βρεθεί σε τελικό για πρώτη φορά μετά από 21 χρόνια!