«Λευκή» ισοπαλία στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ για την 1η αγωνιστική των πλέι οφ έμειναν στο 0-0. Οι γαλαζοκίτρινοι θα παραμείνουν πρώτη ακόμα και με νίκη του Άρη στο ντέρμπι με την Ομόνοια. Από δύο ημίχρονα είχαν η κάθε ομάδα.
Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλο το πρώτο μέρος, ωστόσο δεν βρήκαν το στόχο που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού. Η μεγαλύτερη φάση του α’ ημιχρόνου ήταν διπλή κι ήταν για την ομάδα της Αμμοχώστου. Στο 45’ ο Μακούν έκανε την κεφαλιά με τον Μπέλετς να αποκρούει εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια ο κήπερ της ομάδας της Λευκωσίας απομάκρυνε με τα πόδια το πλασέ του Τσίκο που βρήκε στο δοκάρι κι έφυγε σε κόρνερ.
Στα αρχικά στάδια της επανάληψης ο ρυθμός δεν ήταν καλός, λόγω των πολλών διακοπών-φάουλ. Ωστόσο, μετά το 65’ και οι γαλαζοκίτρινοι έψαξαν το γκολ της νίκης «πιο ζετά» χάνοντας καλές ευκαιρίες.
Παρόλα αυτά, δεν το πέτυχαν και το…άγονο 0-0 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.
Με αυτό το βαθμό η Ανόρθωση ανεβαίνει στους 48, ενώ το ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 60.

Ανόρθωση (Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κορρέα, Μακούν, Τιουνέ (74′ Ιωάννου), Τεχέρα, Φερέιρα (81′ Γκασάμα), Τσίκο, Καστέλ, Περέα.
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Παρούτης, Αντωνίου, Τζουλίου, Χρυσοστόμου.

ΑΠΟΕΛ (Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ (27′ Τσεπάκ), Ντάλσιο, Βιγιαφάνες (70′ Σαρφό), Μαρκίνιος (85′ Εφραίμ), Δώνης (85′ Τομανέ), Κβιλιτάια (70′ Ντογκαλά).
Στον πάγκο: Κίττος, Σιπριάνο, Γουΐλσον, Μαϊόλι, Σατσιάς, Πολυκάρπου, Μεχρί.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
2′ Εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες, μαζεύει ο Αρμπολέδα.
4′ Σουτ του Τεχέρα, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπέλετς.
5′ Διπλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σε πρώτο χρόνο ο Βιγιαφάνες βρήκε τον Δώνη που έκανε το σουτ αλλά κόντραρε, ενώ στη συνέχεια η προσπάθεια του Ντάλσιο έφυγε έξω.
8′ Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι μετά από απρόσεκτο μαρκάρισμα του Ζέφτε στον Τεχέρα, ωστόσο τόσο ρεφ όσο κι ο VAR δεν είδαν κάτι το αντικανονικό.
13′ O Κοσταντίνοφ αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και αποχώρησε υποβασταζόμενος για να τους παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Ο Βούλγαρος επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο.
20′ Κίτρινη στον Κορρέα για μαρκάρισμα πάνω στον Κβιλιτάια.
21′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρκίνιος, απελπιστικά άστοχο.
26′ Νέο πρόβλημα με τον Κοσταντίνοφ, ο οποίος θα γίνει αναγκαστική αλλαγή. Ο Τσεπάκ θα περάσει στη θέση του.
27′ Τσεπάκ αντί Κοσταντίνοφ.
33′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Τσεπάκ έδιωξε λανθασμένα με την μπάλα να φτάνει στον Ουαγκέ ο οποίος από διαγώνια θέση αμαρκάριστος έκανε το σουτ αλλά έφυγε…πλάγιο!
40′ Κίτρινη στον Τσεπάκ σε μαρκάρισμα στον Περέα.
43′ Σουτ του Τιουνέ, η μπάλα κοντράρει στον Ντάλσιο και καταλήγει κόρνερ.
45′ Διπλή τεράστια χαμένη φάση για τους γηπεδούχους. Πρώτα ο Μπέλετς απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μακούν, ενώ στη συνέχεια, ο Σλοβένος έδιωξε με τα πόδια το σουτ του Τσίκο βρήκε στο δοκάρι κι έφυγε κόρνερ.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+2′ Σουτ του Περέα και πάλι σε ετοιμότητα ο Μπέλετς.

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ καλύτερη η Ανόρθωση. Έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, την κατοχή και τις μεγάλες ευκαιρίες. Αντιθέτως, το ΑΠΟΕΛ, δεν κατάφερε ούτε για λίγο να πιάσει τα γνωστά του στάνταρ απόδοσης σ’ αυτό το α’ μέρος, κάνοντας πολλά λάθη.

46′ Κίτρινη στον Μακούν.
54′ Πρώτη φάση για το ΑΠΟΕΛ. Σουτ του Δώνη δίπλα από αριστερό κάθετο δοκάρι του Αρμπολέδα.
59′ Κεφαλιά του Τσίκο πάνω από την εστία.
60′ Κίτρινη στον Αρμπολέδα.
62′ Ο Τσίκο μπήκε στην περιοχή, έκανε και το σουτ, ο Σούσιτς έβαλε την κόντρα.
64′ Ντρίπλα και σουτ από τον Δώνη, άουτ.
70′ Σαρφό και Ντογκαλά εντός, Βιγιαφάνες και Κβιλιτάια εκτός.
71′ Ο Καστέλ επιχείρησε το πλάσε με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.
74′ Ο Ντάλσιο πραγματοποίησε το σουτ, έφυγε έξω.
74′ Ιωάννου αντί Τιουνέ.
78′ Τεράστια επέμβαση του Αρμπολέδα που διώχνει σε κόρνερ το συρτό σουτ του Δώνη.
79′ Ο Σαρφό επιχείρησε το σουτ στην κίνηση με τον κήπερ της Ανόρθωσης να δηλώνει ξανά «παρών».
81′ Γκασάμα στη θέση του Φερέιρα.
85′ Εφραίμ και Τομανέ αντικαθιστούν Μαρκίνιος και Δώνη.
90′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ εξ επαφής έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντογκαλά, και με εξουδετερωμένο τον Αρμπολέδα, είδε την μπάλα να περνά έξω.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ Ο Ντογκαλά έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε στον Μακούν κι άλλαξε πορεία τη στιγμή που ο Εφραίμ να ήταν έτοιμος να…εκτελέσει.