Η Λεβερκούζεν άφησε πίσω της την απώλεια από την Γκλάντμπαχ και επιβλήθηκε με 2-0 της ουραγού Ντάρμστατ εκτός έδρας με πρωταγωνιστή τον Νέιθαν Τέλα, παραμένοντας επικεφαλής της Bundesliga έπειτα από 20 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Τσάβι Αλόνσο έδειξε χαρακτήρα απέναντι σε μία ομάδα ου κλείστηκε στην άμυνα, ψάχνοντας τη λύση μέσω αντεπιθέσεων. Η Λεβερκούζεν είχε το πάνω χέρι και τις ευκαιρίες, αλλά κινδύνεψε κιόλας να δεχθεί γκολ, μέχρι ο Τέλα να ανοίξει το σκορ στο 33′. Ο ίδιος παίκτης στην αρχή του 2ου μέρους πέτυχε και δεύτερο γκολ, με συνέπεια να κλειδώσει τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Η Μπάγερν παραλίγο να την πατήσει όπως η Λεβερκούζεν, αλλά επιβλήθηκε 3-1 της Γκλάντμπαχ με ανατροπή και διατηρήθηκε δύο βαθμούς μακριά από την κορυφή. Οι Βαυαροί ήταν ανώτεροι, αλλά σπάταλοι και δη ο Λιρόι Σανέ. Ο Νίκο Ελβέντι τιμώρησε αυτήν την αποτυχία στο 36ο λεπτό, όμως ο Αλεκσάνταρ Πάβλοβιτς σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική κι έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Τόμας Τούχελ ήταν πιο αποτελεσματικοί, με τον Χάρι Κέιν να συνεχίζει να πυροβολεί και να φτάνει τα 24 γκολ στο πρωτάθλημα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ματάις ντε Λιχτ στα τελευταία λεπτά για την Μπάγερν, που την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στο Λεβερκούζεν για το ντέρμπι τίτλου.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

• Χαϊντενχάιμ – Ντόρτμουντ 0-0
  • Μπάγερν – Γκλάντμπαχ 3-1 (45′ Πάβλοβιτς, 70′ Κέιν, 86′ Ντε Λιχτ / 35′ Ελβέντι)
  • Φράιμπουργκ – Στουτγκάρδη 1-3 (45+11′ Κίμπλερ / 3′ Ουντάβ, 7′ Φίριχ, 74′ Μίτελστετ)
  • Μάιντς – Βέρντερ 0-1 (2′ Ντουκς)
  • Μπόχουμ – Άουγκσμπουργκ 1-1 (33′ Μπροσίνσκι / 90+2′ πέν. Ντεμίροβιτς)
  • Ντάρμστατ – Λεβερκούζεν 0-2 (33′, 52′ Τέλα)
  • 03/02 19:30 Κολωνία – Άιντραχτ
  • 04/02 16:30 Βόλφσμπουργκ – Χοφενχάιμ
  • 04/02 18:30 Λειψία – Ουνιόν