Μια μεγάλη νίκη πήρε απόψε το βράδυ το Περιστέρι που επικράτησε της Ρίτας Βίλνιους με 83-80 , κάνοντας τα εύκολα δύσκολα. Οι γηπεδούχοι απώλεσαν διαφορά 19 πόντων, η Ρίτας πήρε το προβάδισμα λίγο πριν το τέλος, αλλά οι παίκτες του Περιστερίου ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να κάνουν το 2-0 και να πάρουν την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League.

Με την πρόκρισή τους οι «κυανοκίτρινοι» τοποθετούνται στον 11ο όμιλο της φάσης των «16», στον οποίο θα αντιμετωπίσουν την ισπανική Τενερίφη, τη Χάποελ Ιερουσαλήμ από το Ισραήλ και το νικητή του ζευγαριού Καρσίγιακα (Τουρκία)-Μπρεογκάν (Ισπανία).

Το Περιστέρι μπήκε πολύ συγκεντρωμένα και αποφασισμένα να επιβάλλει εξαρχής τον ρυθμό του και να κάνει το παιχνίδι του. Αν και είχε νευρικές επιλογές στην επίθεση, η άμυνά του ήταν εξαιρετική και σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών της Ρίτας κατάφερε να προηγηθεί με 13-1, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Τόμπσον έκανε ότι ήθελε στις ρακέτες και ο Ράνγκλαντ μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη. Η λιθουανική ομάδα είχε 0/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, ½ βολές και 3 λάθη, μέχρι που ο ΝτεΛόρτιερ πέτυχε το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι της ομάδας του (13-3), 3:11 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα… πάνω τους, μείωσαν σε 13-8, αλλά οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο, προηγούμενοι με 17-11.

Το Περιστέρι είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με τη Ρίτας να μη μπορεί να βρει τρόπο να γίνει απειλητική. Ο Μάρκους Φόστερ προσπαθούσε με προσωπικές ενέργειες να ροκανίσει τη διαφορά αλλά δε μπορούσε να πετύχει κάτι ουσιαστικό. Την ίδια ώρα οι παίκτες του Περιστερίου άρχισαν να βρίσκουν το… χέρι τους από τα 6.75 και μετά το 0/4 της πρώτης περιόδου, είχαν ¾ στο ξεκίνημα της δεύτερης και πήραν προβάδισμα με 32-20, στο 14’. Ο Ράνγκλαντ συνέχιζε να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του (7 ασίστ στο ημίχρονο), ο Κασελάκης μπήκε στην εξίσωση για το 39-25 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 43-30.

Στο +14 το Περιστέρι

Και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημίχρονου ήταν ολοφάνερο ότι το Περιστέρι δε θα μπορούσε να χάσει την πρόκριση. Στο πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν ήδη στο 51-33 με την ελληνική ομάδα να έχει βάλει τις βάσεις για το 2-0. Στο 25’ ο Λοβ με μία εντυπωσιακή προσωπική προσπάθεια έκανε το 56-38, πήρε το φάουλ, ευστόχησε και στη βολή και έστειλε τη διαφορά στους 19 πόντους (57-38). Όμως κάπου εκεί οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη πάτησαν… φρένο και οι Λιθουανού με σερί 0-11 έπειτα από τρίποντο του Κόουλ, μείωσαν σε 57-49, ενώ απέμεναν λιγότερο από τρία λεπτά για το τέλος. Μετά το τάιμ άουτ ο Ουίλιαμς με σουτ τριών πόντων έβαλε τέλος στο σερί της Ρίτας, ο Λοβ τον… αντέγραψε και το Περιστέρι βρέθηκε και πάλι στο +14, 63-49, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 67-53.

Θρίλερ μέχρι… τέλους

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η τελευταία… ζαριά των Λιθουανών οι οποίοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα από το Περιστέρι και πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο είχαν καταφέρει να μειώσουν σε 69-62, τρέχοντας σερί 2-9, ενώ στο 33’ η διαφορά έπεσε στους 5, 69-64. Ο Φόστερ συνέχιζε να είναι ο κορυφαίος για την ομάδα του και με τον 18ο πόντο του μείωσε ακόμα περισσότερο σε 71-67, κάνοντας το ματς…. θρίλερ.  Η κατάρρευση του Περιστερίου συνεχιζόταν με τη διαφορά να πέφτει στο καλάθι, 73-71, πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ραντεβίτσιους με μία βολή μείωσε στον πόντο, 73-72, με το επιμέρους σκορ να έχει φτάσει στο 6-19. Ο Ράγκλαντ πέτυχε ένα προσωπικό καλάθι που έμοιαζε με.. φιλί της ζωής τους γηπεδούχους, αλλά ο Κόουλ απάντησε άμεσα για το 75-74. Σαν να μην έφτανε αυτό για το Περιστέρι, ο Έκοντας έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα με 75-76. Ο Ράγκλαντ, 1:46 για το τέλος έδωσε και πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Ντάνγκουμπιτς να πετυχαίνει τρίποντο «μαχαιριά», 1:10 πριν το τέλος για το 80-76. Ο Λοβ στα 30 δεύτερα έκανε το 82-76 και ουσιαστικά έδωσε την νίκη-πρόκριση στην ομάδα του.

Τα Δεκάλεπτα: 17-11, 43-30, 67-53, 83-80