«Απόδραση» με…χρυσοκέφαλο Τάνκοβιτς! Η Πάφος FC πήρε σημαντικότατη νίκη κόντρα στην Ομόνοια στο ΓΣΠ με 2-1 για την 21η αγωνιστική κι ανέβηκε στην 3η θέση.
Ο Βαλακάρι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, καθώς αξιοποίησε τη σέντρα του Ναμ και με κοντινή προβολή έγραψε το 1-0. Από εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι…ξύπνησαν είχαν δύο δοκάρια με Σίμιτς και Φράνσον και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα, στο 28’ ο Μπέζους με κεφαλιά έπειτα από μπαλιά του Παναγιώτου έγραψε το 1-1 του ημιχρόνου.
Κι ενώ όλα έδειχναν…ισοπαλία στο στάδιο της πρωτεύουσας, ο Τάνκοβιτς ήταν αυτός που «μίλησε» τελευταίος και στο 87’ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τουμάσι, χάρισε τεράστιο «διπλό» για την Πάφος FC διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.
Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Καρσέδο έφτασε τους 41 βαθμούς, στο -7 από την κορυφή, ανέβηκε στην 3η θέση και προσπέρασε την Ομόνοια που έμεινε στους 39 και στο -9 από την κορυφή.
Με 10 ολοκλήρωσε το ματς η ομάδα του Ρέιχνταλ, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κουλιμπαλί για κτύπημα στον Γκολντάρ εκτός φάσης.

Ομόνοια (Ρέιχνταλ): Φαμπιάνο, Μάθιους, Παναγιώτου (90+2′ Λέζιακς), Κουλιμπαλί, Λανγκ, Κούσουλος, Χάμπος (81′ Κασάμα), Μπέζους, Φράνσον (70′ Κακουλλής), Σίμιτς, Στεπίνσκι (81′ Μπάκιτς)
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Μίλετιτς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή, Αμού, Προκοπίου

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο (44′ Γκολντάρ), Κβίντα, Ρους, Μελούσο, Ντράγκομιρ, Ναμ, Βαλακάρι (90′ Μπότσκαϊ), Τάνκοβιτς (90′ Κανέ), Μπρούνο (84′ Τουμάσι), Ζάιρο
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Νταλίνια, Ταβάρες

Στο όριο καρτών: Μάθιους, Σιπριάνο, Φράνσον, Κακουλλής (2), Μπέζους (5) / Πελάτζιο, Τάνκοβιτς (2), Μποτσκάι, Ικόκο (5)

ΣΚΟΡΕΡ: Μπέζους (28′) / Βαλακάρι (14′), Τάνκοβιτς (87′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
3′ Κεφαλιά του Μπρούνο, μπλοκάρει ο Φαμπιάνο.
5′ Σουτ του Ζάιρο απελπιστικά έξω.
12′ Kίτρινη στον Μπέζους που είναι η 6η του και θα χάσει ένα εκ των δύο επόμενων ντέρμπι είτε με ΑΕΚ, είτε με Απόλλωνα.
13′ Σωτήρια απόκρουση του Ίβουσιτς σε κόρνερ, μετά από πλασέ του Σίμιτς.
14′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ναμ έβγαλε σέντρα ακριβείας στον Βαλακάρι κι ο Φινλανδός με κοντινή προβολή να ανοίγει το σκορ.

23′ Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Σίμιτς να βλέπει το πλασέ του να απομακρύνεται πάνω στη γραμμή από τον Ρους και στη συνέχεια να βρίσκει στο δοκάρι.
26′ Ο Στεπίνσκι βγήκε απέναντι με τον Ίβουσιτς, έκανε το πλασέ, όμως ο Κροάτης κήπερ πραγματοποίησε σημαντική απόκρουση.
27′ Δεύτερο δοκάρι για την Ομόνοια σε κεφαλιά του Φράνσον.
28′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Παναγιώτου έκανε τη σέντρα και ο Μπέζους που έπιασε την κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

44′ Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφος FC. Γκολντάρ αντί Ικόκο.
45′ O Ζάιρο βγήκε απέναντι από τον Φαμπιάνο, ωστόσο το διαγώνιο πλασέ του κατέληξε έξω.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ. Γρήγορος ρυθμός, δύο γκολ και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μετά το γκολ που δέχθηκαν και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, ενώ οι φιλοξενούμενοι, μετά το 1-1 έψαξαν το τέρμα που θα τους έβαζε εκ νέου σε θέση οδηγού.

47′ Σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα κοντράρει και πάει κόρνερ.
53′ Φοβερή ατομική ενέργεια του Παναγιώτου που πάσαρε στον Σίμιτς, όμως το φαλτσαριστό του πλασέ απομακρύνθηκε προ της γραμμής από τον Κβίντα με κεφαλιά.
56′ Ο Φράνσον από το σημείο του πέναλτι πραγματοποίησε το πλασέ, ωστόσο έφυγε…απογοητευτικά άουτ.
63′ Μακρινό σουτ του Τάνκοβιτς, διώχνει με δυσκολία ο Φαμπιάνο.
66′ Γύρισμα του Χάμπου στην αγκαλιά του Ίβουσιτς.
70′ Κακουλλής στη θέση του Φράνσον.
71′ Κίτρινη στον Κακουλλή. Είναι η τρίτη του και θα χάσει ένα εκ των δύο επόμενων ντέρμπι είτε με ΑΕΚ, είτε με Απόλλωνα.
78′ Κίτρινη στον Κβίντα.
81′ Μπάκιτς και Κασάμα εντός, Στεπίνσκι και Χάμπος εκτός.
84′ Τουμάσι στη θέση του Μπρούνο.
87′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Τάνκοβιτς με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Τουμάσι, δίνει εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

90′ Μπότσκαϊ και Κανέ μέσα, Βαλακάρι και Τάνκοβιτς έξω.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ Λέζιακς στη θέση του Παναγιώτου. Αποδοκιμασίες από τον κόσμο της Ομόνοιας.
90+4′ Κόκκινη στον Κουλιμπαλί για κτύπημα εκτός φάσης στον Γκόλνταρ.