Διπλό για την ΕΝΠ στη Λεμεσό μετά από ένα παιχνίδι με έντονο ενδιαφέρον, που νίκησε με 80-77 τον Απόλλωνα και κορυφαίο τον Abram που πέτυχε 30 πόντους, 6 τρίποντα και 4 ριμπάουντ.

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα, με την ΕΝΠ να κερδίζει βολές στο 2’ και να παίρνει προβάδισμα με 4-3. Ο Williams ευστόχησε σε βολές στο 5’ για το 12-8, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 8’ ανέβασε τον Απόλλωνα στο +6.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Βρέθηκαν ισόπαλες στο 15’ (30-30), και οι γηπεδούχοι πετυχαίνοντας 8 σερί πόντους διαμόρφωσαν το 38-30. Η ομάδα του Παραλιμνίου μείωσε σε 48-44 με το τρίποντο του Abram στο 23’, όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμά τους με τον Williams να κάνει το 54-44 στο 24’. Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με 58-57, ενώ η περίοδος έληξε με 60-58, μετά το τρίποντο του Παντουρή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν πιο επιθετικά, παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων στο 36’ (67-73). Ο Απόλλωνας μείωσε στο 38’ σε 75-71, όμως η ΕΝΠ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι το τελευταίο σφύριγμα επικρατώντας με 80-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 46-39, 60-58, 77-80

Απόλλων (Δημήτρης Παπαδόπουλος): Σωφρονίου 4, Ηλιάδης 5. Ε. Williams 33 (2), P. Williams 16 (1), Γρίβας, Cudiamat, Μάρκου, Παντούρης 19 (6), Κωνσταντινίδης

Ε. Ν. Παραλιμνίου (Παναγιώτης Τρισόκας): Cheeseman 7 (1), Henderson 10, Χαραλάμπους 11 (3), Παπαγεωργίου 3 (1), Robertson 9, Abram 30 (6), Παναγιώτου 3 (1), Αλεξάνδρου 7 (1)