Πρόκειται για τη μεγαλύτερη διαφορά στην ιστορία των δύο ομάδων, καθώς το Περιστέρι ξεπέρασε το +33 του ΠΑΟΚ από τη σεζόν 1991-92 και το τότε 107-74. Έχοντας διψήφιες διαφορές ήδη από την πρώτη περίοδο, το Περιστέρι έκανε ακόμα ένα βήμα τετράδας με περίπατο κόντρα στον ΠΑΟΚ καλύπτοντας με περίσσια άνεση και τη διαφορά της ήττας (69-64) από τον Α’ γύρο.

Στο 8-6 η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη και στην 4η θέση, τρίτη σερί ήττα και 6-8 ρεκόρ για τον Δικέφαλο που παραμένει 7ος στη βαθμολογία. Οι «ασπρόμαυροι» αντιμετώπισαν και προβλήματα τραυματισμών κατά τη διάρκεια του αγώνα με τους Τζαμάνι ΜακΝίς και Λαουρίνας Μπελιάουσκας κι ενώ ακολουθεί ο «τελικός» πρόκρισης στο BCL κόντρα στην Τόφας (16/1).

Για τους νικητές ο Ζερμέιν Λοβ έβαλε 19 πόντους, ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ 12 και ο Λεωνίδας Κασελάκης 10 πόντους. Κανένας παίκτης του ΠΑΟΚ δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Άντριου Χάρισον να φτάνει πάντως τους 8 πόντους.

Από νωρίς σε διψήφια διαφορά το Περιστέρι

Βομβαρδίζοντας πίσω από τα 6,75μ. με Λοβ και Κασελάκη το Περιστέρι δημιούργησε από πολύ νωρίς μια καλή διαφορά (13-4) από τον ΠΑΟΚ, που ψαχνόταν στο παρκέ κι ενώ προέκυψε αναστάτωση μετά από ένα απρόοπτο με τον ΜακΝίς. Ο Φώτης Τακιανός άλλαζε πρόσωπα στην πεντάδα, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +12 (19-7) με τον Τόμπσον και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 22-11.

Ακόμα δύο τρίποντα από Μήτρου-Λονγκ και Χουγκάζ έφεραν το +17 (28-11), με τον Ουίλιαμς να γράφει λίγο μετά το 35-15 επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία των γηπεδούχων στο παιχνίδι. Ο Χάρισον προσπαθούσε με ατομικές ενέργειες να επαναφέρει την ομάδα του, όμως ο Λοβ ήταν ζεστός και με 15 προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το 40-17 και το 46-24 του ημιχρόνου.

Πάτησαν γκάζι οι γηπεδούχοι και δεν κοίταξαν πίσω

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παιχνίδι επιδεικνύοντας επιθετική δυστοκία. Στα πρώτα 4,5’ της τρίτης περιόδου είχε σκοράρει μόνο ο Τόμπσον, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν άδειοι σωματικά και ψυχολογικά. Έτσι, το Περιστέρι που έμοιαζε να παίζει μόνο του εκτόξευσε τη διαφορά στο 57-24, με τον Σχίζα να βάζει τους πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ στο δεκάλεπτο στο 29’ και το 57-28 να κλείνει την τρίτη περίοδο.

Παρότι το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει, ο ΠΑOΚ συνέχισε να… σπάει τα καλάθια. Ο Χουγκάζ ανέβασε τη διαφορά ξανά στο +33 (61-28), με τους δύο προπονητές να χρησιμοποιούν στο τελευταίο πεντάλεπτο όλους τους διαθέσιμους παίκτες τους και το σκορ στο “Ανδρέας Παπανδρέου” να γράφει το ιστορικό πλέον 71-35.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 46-24, 57-28, 71-35