Έβγαλε αντίδραση με εκκωφαντικό και κυριαρχικό τρόπο το ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι…σκόρπισαν τον Οθέλλο με 6-0 στο ΓΣΠ για την 20η αγωνιστική και ανέβασε ξανά τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους πέντε βαθμούς, έχοντας, ωστόσο, ματς περισσότερο.
Oι γηπεδούχοι…καθάρισαν από το ημίχρονο καθώς στο α’ μέρος το σκορ ήταν 4-0 υπέρ τους. Το 1-0 πέτυχε ο Βιγιαφάνες στο 5ο λεπτό με δυνατό σουτ εντός περιοχής, έπειτα από κομπίνα σε κόρνερ, ενώ το 2-0 ήρθε με κεφαλιά του Σατσιά στο 20’. Στο 26’ ο Ζέφτε έκανε το γύρισμα και ο Ναρντίνι στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του για το 3-0. Το 4-0 σκόραρε ο Ντβάλι με κεφαλιά στο 36’.  Στο 45’ το γκολ του Κβιλιτάια ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
Η επανάληψη, άρχισε με τον ίδιο τρόπο και οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν εκ νέου με τον Γουΐλσον στο 47’ να πλασάρει ιδανικά τον Ταουντούλ για το 5-0 και να εκμεταλλεύεται στο έπακρον την φοβερή κάθετη του Μαρκίνιος. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Πορτογάλου μετά από τρεις μήνες και…κάτι. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Ζέφτε στο 90’ με διαγώνιο πλασέ.
Με αυτή τη νίκη το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 45 βαθμούς κι άνοιξε τη διαφορά του από τη δεύτερη θέση στους πέντε βαθμούς, με αναμέτρηση παραπάνω. Από την άλλη, ο Οθέλλος έμεινε καθηλωμένος στους 13 βαθμούς και την 12η θέση.

ΑΠΟΕΛ (Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεπάκ (46′ Σαρφό), Σούσιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Πέτροβιτς (71′ Πολυκάρπου), Σατσιάς, Βιγιαφάνες (46′ Γουΐλσον), Μαρκίνιος (86′ Νύσσης), Δώνης (71′ Φαουάζ), Κβιλιτάια
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Τομανέ, Καττιρτζής, Βρόντης

Οθέλλος (Σακκάς): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (46′ Καστάνας), Χατζηπασχάλης (46′ Ράμος), Ανάνγκ, Κόπας (46′ Κατσιάτης), Ντούρις (60′ Σούτο), Πίχ (73′ Μπραμπίλια), Ουεσλάτι
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλουρής, Σανγκαρέ, Μιτσής, Ιωάννου, Κορίνους

Στο όριο καρτών: Φαουάζ, Τομανέ (2), Πέτροβιτς (7) / Καστάνας, Ιάσο, Σούτο, Ντούρις, Κορίνους (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Βιγιαφάνες (5′), Σατσιάς (20′) Ναρντίνι (αυτ. 26′), Ντβάλι (36′), Γουΐλσον (47′), Ζέφτε (90′)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
5΄ΓΚΟΛ 1-0. Άψογη κομπίνα από το κόρνερ, ο Μαρκίνιος βρήκε τον Βιγιαφάνες ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

6′ Ο Δώνης έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.
8′ Φαλτσαριστό πλασέ του Βιγιαφάνες, λίγο έξω.
12′ Ο Σατσιάς πραγματοποίησε το πλασέ από ευνοϊκή θέση, αλλά ο Ταουντούλ ήταν σε ετοιμότητα.
14′ Κίτρινη στον Σούσιτς.
16′ Σέντρα-σουτ του Κόπας, ο Μπέλετς διώχνει με υπερένταση.
18′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ. Ο Δωνής γύρισε στον Κβιλιτάια ο οποίος στο δεύτερο δοκάρι έβαλε την προβολή αλλά είδε τον Ταουντούλ να μπλοκάρει σωτήρια.
20′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Σατσιάς με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Δώνη, δίνει…αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

26′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Ζέφτε μπήκε στην περιοχή, έκανε τη συρτή πάσα και ο Ναρντίνι του Οθέλλου, στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

33′ Πλασέ του Ζέφτε έδιωξαν οι αμυντικοί του Οθέλλου.
35′ Νέα φάση για το ΑΠΟΕΛ με την προσπάθεια του Μαρκίνιος να φεύγει έξω.
36′ ΓΚΟΛ 4-0. Ο Μαρκίνιος έκανε το σέντρα και ο Ντβάλι με κεφαλιά σε δεύτερο χρόνο χρίζεται κι αυτός σκόρερ.

41′ Κίτρινη στον Ντούρις που είναι η 3η του και θα χάσει είτε το ματς με την ΑΕΛ είτε αυτό με τον Άρη.
45′ Ο Κβιλιτάια σκόραρε, όμως το γκολ του δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ που επιβεβαιώθηκε από το VAR.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

ΣΧΟΛΙΟ: Το ΑΠΟΕΛ είναι εντυπωσιακό, καταιγιστικό και κυριαρχικό! Κάνει ότι θέλει στο γήπεδο κι αυτό φαίνεται κι από το σκορ αλλά κι από τα στατιστικά.

Γουΐλσον και Σαρφό εντός, Βιγιαφάνες και Τσεπάκ εκτός.
Καστάνας, Ράμος και Κατσιάτης μέσα, Κυριάκου, Χατζηπασχάλς και Κόπας έξω.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
47′ ΓΚΟΛ 5-0. Ο Μαρκίνιος βρίσκει με φοβερή κάθετη τον Γουΐλσον που πλάσαρε ιδανικά.

52′ Σουτ του Μαρκίνιος πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
55′ Ο Κατσιάρης σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
61′ Σούτο στη θέση του Ντούρις.
71′ Πολυκάρπου και Φαουάζ αντί των Πέτροβιτς και Δώνη.
73′ Ο Μπραμπίλια αντικαθιστά τον Πιχ.
74′ Ο Ταουντούλ διώχνει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Κβιλιτάια.
86′ Ντεμπούτο για τον Νύσση που παίρνει τη θέση του Μαρκίνιος.
90′ ΓΚΟΛ 6-0. Ο Ζέφτε με πλασέ βάζει το…κερασάκι στην τούρτα!
90′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.