Με τον Μάρκους Χάουαρντ να πραγματοποιεί… μαγική εμφάνιση η Μπασκόνια επικράτησε της Εφές με 87-80 και πήρε ένα σπουδαίο διπλό μέσα στην Τουρκία.

Ο Χάουαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους ενώ από πλευράς Εφές ο Σέιν Λάρκιν είχε 23.

Ο Οτούρου μπήκε… ζεστός στο ματς και με 4 πόντους έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στους γηπεδούχους οι οποίοι ναι μεν έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι, από την άλλη όμως δε μπορούσαν να πάρουν μια διαφορά. Ο Σεντεκέρσκις προσπάθησε να κάνει τη διαφορά για τη Μπασκόνια, ο Χάουαρντ όμως ήτν ο παίκτης που με δύο συνεχόμενα τρίποντα έανε το 12-15, δίνοντας προβάδισμα στους Ισπανούς με τον Μονέκε να ισοφαρίζει για το 17-17 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Οτούρου πέτυχε το πρώτο καλάθι και στην δεύτερη περίοδο, ο Λάρκιν ανέλαβε πρωτοβουλίες και η διαφορά πήγε στο 22-17 για την ομάδα του Τσαν. Άμεση απάντηση από… ελληνικά χέρια, καθώς ο Ρογκαβόπουλος… ζεστάθηκε και με 5 πόντους έκανε το 22-24, με τον Τζόουνς να παίρνει προσπάθειες μέσα από τη ρακέτα και να δίνει προβάδισμα στους Τούρκους με 30-26 αλλά ο Μαρίνκοβιτς ήταν ο παίκτης που έκανε το 36-36 και “έκλέισε” το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να επθιβάλλουν τον ρυθμό τους, αλλά η αντίσταση της Μπασκόνια ήταν… σθεναρή. Από τη μία ο Μαρίνκοβιτς που είχε συνδεθεί για τα καλά με το καλάθι των Τούρκων και από την άλλη ο Χάουαρντ που όποτε η μπάλα… έκαιγε ήταν εκεί. Η ομάδα της Βιτόρια είχε μια διαφορά 4 πόντων, 42-46. Ο Οσμάνι σήμανε την αντεπίθεση για τους Τούρκους, ο Μπομπουά έδωσε προβάδισμα με 54-53 και ένα λεπτό πριν το τέλος ο Γκαζί έκανε το 60-55.

Δυναμική απάντηση από τους φιλοξενούμενους που με δύο τρίποντα πήραν προβάδισμά με 60-63, με τον Λάρκιν να απάντάει… μόνος του και με 2 ακόμα τρίποντα και 21 πόντους έκανε το 66-63 και τον Σεντεκέρσκις να βρίσκει και πάλι τον δρόμο από τα 6,75 για το 66-66. Με το σκορ στο 68-68, ο Μάρκους Χάουαρντ… ξέσπασε και με προσωπικό σερί 0-6, έδωσε προβάδισμα στην Μπασκόνια με 68-74 και ο Μονέκε ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, 68-76, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Χάουαρντ το έβλεπε… βαρέλι, ο Μαρίνκοβιτς με ένα ακόμα τρίποντο (4/8) έκανε το 72-83, δύο λεπτά πριν το τέλος και η Μπασκόνια ήταν αγκαλιά με μια μεγάλη νίκη, η οποία και ήρθε με τελικό σκορ 87-80.

Τα Δεκάλεπτα: 17-17, 36-36, 60-57, 80-87