Στο 58’ ο Σκάζνι είχε την έμπνευση να ρίξει τον Ποπέσκου στο παιχνίδι και ο Ρουμάνος τον δικαίωσε.
Με δύο δικά του γκολ, ο Οθέλλος έκανε την μεγάλη ανατροπή κόντρα στην ΑΕΖ, νίκησε με 2-1 και την έπιασε στην βαθμολογία στους 9 βαθμούς.
Η ΑΕΖ προηγήθηκε με πέναλτι του Κάστρο στο 27ο λεπτό αλλά την τελευταία λέξη την είπε ο Ποπέσκου που με δύο γκολ στο 62’ και στο 89’ χάρισε στην μεγάλη νίκη-ανάσα στην ομάδα του που ξέφυγε πλέον από την επικίνδυνη ζώνη.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (58΄Ποπέσκου), Ράμος (76′ Μπραμπίγια), Σούτο, Κατσιατής (58′ Γκαρσία), Ζουνζάρεν (76′ Μαμαντού), Ανάνγκ, Ουεσλάτι (90+2′ Καστάνας)
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια, Λιπόμπε, Ποπέσκου, Καστάνας, Γκαρσία, Μαμαντού, Βενιζέλου, Ιωάννου, Κορίνους

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής (66′ Σαρφό), Κ.Αντωνίου, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς, Φράγκος (66′ Χρίστου), Χατζηβασίλη (61’Ματόνγκο), Ρουίθ (46′ Φοστάβε), Γιουσούφ (66′ Σιφνέος)
Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Φοστάβε, Σαρφό, Χριστοφή, Ρόχα Σάντος, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Ελευθερίου, Σιφνέος, Χρίστου, Ιωσηφίδης

ΓΚΟΛ: 62′, 89′  Ποπέσκου/27′ Κάστρο (π.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σούτο, Ναρντίνι/Ρουίθ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σλόγκαρ
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 400

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ
ΟΘΕΛΛΟΣ: Χριστοδούλου, Σανγκαρέ, Κορίνους, Μπραμπίγια (2)
ΑΕΖ: Ντελμίρο, Χρίστου, Ρέινολντς, Σιφνέος, Ντιγκινί (2)

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης

1′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο. Ο Ανάνγκ από πλεονεκτική θέση έκανε το πλασέ αλλά ο Μπέκερ απέκρουσε σε κόρνερ.
17′ Σουτ του Ναρντίνι έξω.
24′ Μετά από υπόδειξη του VAR η ΑΕΖ κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ναρντίνι στον Χατζηβασίλη.
27′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Κάστρο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανοίγει το σκορ για την ΑΕΖ.

32′ Αποβάλει τον Ρουίθ με απευθείας κόκκινη κάρτα ο διαιτητής αλλά μετά από παρέμβαση του VAR αλλάζει απόφαση και του δείχνει κίτρινη κάρτα.
34′ Μεγάλη ευκαιρία τον Οθέλλο. Η κεφαλιά του Ανάνγκ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι
37′ Πετυχαίνει γκολ ο Οθέλλος αλλά ακυρώνεται για οφσάιντ στον σκόρερ Κατσιατή.
43′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές η ΑΕΖ λόγω αποβολής του Σλόγκαρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τέλος α’ ημιχρόνου .

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Η ΑΕΖ διατηρεί το προβάδισμα, παρά την έντονη πίεση που ασκεί ο Οθέλλος. Προμηνύεται συναρπαστική συνέχεια αφού υπάρχει και το αριθμητικό πλεονέκτημα των γηπεδούχων.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Η ΑΕΖ αρχίζει με μία αλλαγή στην επανάληψη. Πέρασε στο παιχνίδι ο Φοστάβε αντί του Ρουίθ.

48′ Κερδίζει πέναλτι η ΑΕΖ. Μετά από ολιγωρία στην άμυνα του Οθέλλου, ο Κάστρο έκλεψε την μπάλα, τον ανέτρεψε ο Ταουντούλ και δόθηκε αμέσως η παράβαση.

50′ Ο Κάστρο εκτέλεσε το πέναλτι, ο Ταουντούλ απέκρουσε, ο Χατζηβασίλης ακολούθησε την φάση, έκανε το πλασέ αλλά ο Ανάνγκ με το κεφάλι σταμάτησε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

62′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Οθέλλος. Δεν κατάφεραν να διώξουν οι αμυντικοί της ΑΕΖ, ο Ποπέσκου ακολουθήσει την φάση και με έναν κεραυνό εντός περιοχής νίκησε τον Ταουντούλ.

Έντονη η επιθετική δραστηριότητα από την ομάδα του Οθέλλου που θέλει να φτάσει στην ολική ανατροπή με το αριθμητικό πλεονέκτημα.

87′ Τεράστια ευκαιρία για τον Οθέλλο. Ο Ουεσλάτι έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

89′ ΓΚΟΛ. 2-1. Γυρίζει το παιχνίδι ο Οθέλλος. Ο Ποπέσκου με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.