Επιστροφή στις νίκες και στην κορυφή για τον Ολυμπιακό ο οποίος επικράτησε με 3-0 του Διγενή Μόρφου με γκολ των Μορέιρα, Καμίλο με πέναλτι και Καρβάλιο.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλο το παιχνίδι με τον Διγενή να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες με εξαίρεση το πρώτο 20λεπτο στο δεύτερο μέρος. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από τέσσερεις αγωνιστικές και πάει στην 1η θέση τουλάχιστον μέχρι αύριο όπου θα διεξαχθούν και οι υπόλοιποι αγώνες. Ο Διγενής Μόρφου παραμένει στους 14 βαθμούς και στην 5η θέση.

ΔΙΓΕΝΗΣ: Θεοκλή, Πηλαβάς, Νικολάου (66′ Ανθίμου), Νάντο, Μασάνκα (66′ Παπαχαραλάμπους), Χατζηκωνσταντή (83′ Ναμπί), Γκουγκούρης (66′ Νεοφύτου), Αντωνίου, Χατζηδημητρίου, Κοστίν, Στυλιανίδης (83′ Ντονκόρ).
Στον πάγκο: Αριστείδου, Αθανασιάδης, Καιάφας, Τσόκκας, Κουκοδήμος, Πελετιές, Χατζηβασιλείου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σάντος, Φερνάντες, Μπατζί, Ζευκή(79′ Λόπες), Καμίλο, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Οικονομίδης (89′ Παυλίδης), Ιωάννου (89′ Ναβάρο), Απιά (86′ Καρβάλιο), Μορέιρα (46′ Ασημένος).
Στον πάγκο: Πέτρου, Χριστοφόρου, Καιάφας, Γαβριήλ, Χατζηνικολάου, Τσοποζίδης.

ΓΚΟΛ: 26′ Μορέιρα, 71′ Καμίλο, 86′ Καρβάλιο.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντωνίου, Μασάνκα, Πηλαβάς, Χατζηδημητρίου.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
5′
Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στον αγώνα χωρίς ευκαιρία για τις δύο ομάδες.
7′ Πρώτη φάση στο παιχνίδι. Ο Οικονομίδης έκανε με την μία το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
9′ Ο Αντωνίου προσπάθησε να τσιμπήσει την μπάλα μέσα στην περιοχή αφού ήταν απέναντι από τον Σάντος ο οποίος όμως πρόλαβε την μπάλα.
12′ Ο Ζευκής ήταν φάτσα με τον τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Θεοκλή μάζεψε εύκολα.
13′ Πρώτη κίτρινη στον αγώνα για τον Αντωνίου μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπάτζι.
16′ Ο Οικονομίδης πήρε την κεφαλιά εντός περιοχής αλλά ο Θεοκλή μάζεψε εντυπωσιακά.
20′ Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μορέιρα έκανε το γύρισμα αλλά το πλασέ του Ζευκή πέρασε άουτ.
21′ Κίτρινη στον Μασάνκα για δυνατή αγκωνιά πάνω στον Χαραλάμπους.
23′ Σουτ του Άπια εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
26′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ με τον Μορέιρα ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά απο σουτ και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

31′ O σκόρερ του Ολυμπιακού Μορέιρα έχει ένα πρόβλημα τραυματισμού το οποίο φαίνεται και από τις κινήσεις του και αναμένουν στον πάγκο του Ολυμπιακού.
45′ Δύο τα επιπλέον λεπτά.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο σκόρερ Μορέιρα μέσα ο Ασημένος.
51′ Σουτ του Άπια, η μπάλα ψηλά έξω.
52′ Κίτρινη στον Πηλαβά για φάουλ στον Καμίλο.
61′ Ο Αντωνίου ήταν σε καλή θέση εντός περιοχής αλλά το σουτ του ανακόπηκε από τον Χριστοφή.
63′ Φάση διαρκείας για τον Διγενή αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού μαζί με τον Σάντος αντέδρασαν σωστά.
64′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Αντωνίου για τον Διγενή. Εκμεταλλεύτηκε το λαθος στην άμυνα από τον Ιωάννου αλλά ο Σάντος είπε όχι στο σουτ του από κοντά.
66′ Τριπλή αλλαγή για τον Διγενή. Έξω οι Μασάνκα, Νικολάου, Γκουγκούρης οι μέσα οι Παπαχαραλάμπους, Νεοφύτου και Ανθίμου.
69′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό μετά από χέρι του Πηλαβά εντός της περιοχής.
69′ Κίτρινη στον Χατζηδημητρίου για διαμαρτυρίες.
71′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Καμίλο ευστοχεί και στέλνει στην αντίθετη πλευρά τον Θεοκλή από τα έντεκα βήματα διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του.

79′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Ζευκή μέσα ο Λόπες.
80′ Ο Παπαχαραλάμπους έκανε τη μπαλιά αλλά ο Σάντος σωτήρια έδιωξε σε κόρνερ.
84′ Διπλή αλλαγή για τον Διγενή. Έξω οι Χαζτηκωνσταντή και Στυλιανίδης μέσα οι Ντονκόρ και Ναμπί.
85′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, έξω ο Άπια μέσα ο Καρβάλιο.
86′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Καμίλο έκανε το γύρισμα και ο Καρβάλιο με την πρώτη του επαφή στο παιχνίδι σκόραρε με πλασέ.

89′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω οι Οικονομίδης και Ιωάννου μέσα οι Παυλίδης και Ναβάρο.
90′ 4′ τα λεπτά των καθυστερήσεων.