Η Νέα Σαλαμίνα χαράμισε την ευκαιρία να κάνει το βήμα εξάδας καθώς έμεινε στην ισοπαλία με 2-2 απέναντι στην ΑΕΖ, στο Αμμόχωστος» για την 12η αγωνιστική.
Η ομάδα του Ζακακίου ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, αφού στο 13’ το VAR έστειλε τον ρεφ στο μόνιτορ του γηπέδου και αυτός με τη σειρά του έδειξε το σημείο του πέναλτι, για χέρι του Κονέ. Στο 14’ ο Ντιγκινί ευστόχησε και έγραψε το 1-0.
Οι ερυθρόκευκοι έβγαλαν νωρίς αντίδραση και στο 22’ ο Κατσιάρης ισοφάρισε σε 1-1 από κοντινή θέση, σκορ το οποίο «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων.
Στην επανάληψη, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή με διαγώνιο σουτ του Ντουρμισάι στο 54’ για το 2-1, αλλά τα δεδομένα άλλαξαν στο 89’ όταν κι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπεχαράνο. Η ΑΕΖ το εκμεταλλεύτηκε αυτό και έφτασε στο τελικό 2-2 στο 90+1’ με αυτογκόλ του Σεργίου σε γύρισμα του Φράγκου.
Η Νέα Σαλαμίνα έφτασε στους 19 βαθμούς, η ΑΕΖ στους 10.

AEZ (Λουκά): Μπέκερ, Παστελλής (90′ Φράγκος), Ε. Αντωνίου, Σαρφό (90′ Χρίστου), Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς, Χατζηβασίλης (72′), Ρουίζ, Ντιγκινί, Γιουσούφ (50′ Ιωσηφίδης)
Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Κ. Αντωνίου, Φοστάβε, Χριστοφή, Ρόχα, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Ελευθερίου

Νέα Σαλαμίνα (Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς (34′ Βίκτωρος), Κονατέ (46΄Λέουκο), Κατσιάρης (68′ Μιγκελίτο), Μπεχαράνο, Κουζμάνοβιτς (46′ Ντουρμισάι), Κονέ (81′ Παπαγεωργίου), Νάρσινγκ, Ντορεγκαράι
Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Τσελέα, Φερνάντες, Χριστοδούλου, Έντσον, Κορομά

Στο όριο καρτών: Ντελμίρο, Χρίστου, Ρέινολντς, Ρουΐζ, Σλόγκαρ, Σιφνέος (2) / Ντιακιτέ, Μιγκελίτο, Ντορεγκαράι (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Ντιγκινί (πεν. 14′) Σεργίου (αυτ. 90+2’) / Κατσιάρης (22′), Ντουρμισάι (54′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
2′ Κεφαλιά του Ντελμίρο, κτύπησε πάνω σε αμυνόμενο και κατέληξε κόρνερ.
6′ Κίτρινη στον Γιουσούφ.
13′ Πέναλτι για την ΑΕΖ. Αρχικά ο ρεφ έδειξε να συνεχιστεί το ματς, ωστόσο, μετά από παρέμβαση του VAR, πήγε στο on field review και έδειξε την άσπρη βούλα σε χέρι του Κονέ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.
14′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ντιγκινί ευστοχεί και ανοίγει το σκορ.
20′ Kίτρινη στον Κάστρο.
22′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Κατσιάρης πρόλαβε τον Ντελμίρο που προσπάθησε να διώξει την μπάλα πάνω στη γραμμή και ισοφάρισε για τη Νέα Σαλαμίνα.
34′ Ο Βίκτωρος στη θέση του Ντάτκοβιτς.
39′ Διπλή μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΖ με Ρέινολντς και Ντιγκινί να μην μπορούν από κοντά να βρουν στόχο.
45′ Εφτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ντουρμισάι και Λέουκο εντός, Κουζμάνοβιτς και Κονατέ εκτός.
50′ Ιωσηφίδης στη θέση του Γιουσούφ.
54′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Ντουρμισάι με δυνατό σουτ από διαγώνια θέση ανατρέπει τα εις βάρος δεδομένα της Νέας Σαλαμίνας.
60′ Μακρινό σουτ του Ντουρμισάι, πάνω από την εστία.
61′ Κίτρινη στον Νάρσινγκ.
68′ Ο Μιγκελίτο αντικαθιστά τον Κατσιάρη.
70′ Σουτ του Σεργίου, διώχνει ο Μπέκερ.
72′ Σάντος και Σιφνέος μέσα, Χατζηβασίλης και Ρέινολντς έξω.
73′ Κίτρινη στον Λέουκο.
81′ Παπαγεωργίου αντί Κονέ.
83′ Κίτρινη στον Μπεχαράνο.
89′ Δεύτερη κίτρινη και αποβολή στον Μπεχαράνο. Με 10 θα ολοκληρώσει η Νέα Σαλαμίνα.
90′ Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90′ Φράγκος και Χρίστου μέσα, Παστελλής και Σαρφό έξω.
90+1′ ΓΚΟΛ 2-2. Ο Σεργίου με αυτογκόλ, μετά από σέντρα του Φράγκου, έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίκτυα της ομάδας του.
90+9′ Κίτρινη στον Βίκτωρος.