Σπουδαίος βαθμός για Μπράιτον και Γουέστ Χαμ! Η αντίπαλος της ΑΕΚ και αυτή του Ολυμπιακού πήραν μεγάλα αποτελέσματα εντός έδρας, αφού τα παιχνίδια τους κόντρα σε Λίβερπουλ και Νιούκαστλ έμειναν στο 2-2, αντίστοιχα.

Στο «Apex», η Μπράιτον μπήκε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί μετά από λάθη στην άμυνα της Λίβερπουλ και τελείωμα του Αντίγκρα στο 20λεπτο για το 1-0. Η απάντηση από την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήρθε και μάλιστα… δις με τον Σαλάχ να το παίρνει πάνω του. Πρώτα, στο 40ο λεπτό ο Αιγύπτιος με ωραίο πλασέ ισοφάρισε, για να έρθει πέντε λεπτά αργότερα να μετουσιώσει σε γκολ για την ανατροπή το κερδισμένο πέναλτι (1-2).

Οι «reds» πατούσαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και ήταν πιο επικίνδυνοι, αλλά δεν είχαν ουσία και ο χρόνος φάνηκε να κυλά θετικά για τους γηπεδούχους, αφού χτύπησαν με τον Ντανκ στο 78ο λεπτό από στατική φάση για να… ξεράνουν την ομάδα του Κλοπ για το τελικό 2-2.

Σε ένα άκρως συναρπαστικό ματς στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, η Γουέστ Χαμ αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με την Νιούκαστλ, με τις καρακάξες να κάνουν ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Ίσακ και τα σφυριά να σώζουν την παρτίδα στο 89′ με τον Κούντους.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Λούτον – Τότεναμ 0-1 (52′ Φαν ντε Φεν)
  • Φούλαμ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-1 (53′ Ντε Κόρντοβα Ρέιντ, 76′ αυτ. Φοντέριγχαμ, 90+2′ Γουίλιαν / 68′ αυτ. Ρόμπινσον)
  • Μπέρνλι – Τσέλσι 1-4 (15′ Οντομπέρ / 42′ αυτ. Αλ Νταχίλ, 50′ πέν. Πάλμερ, 65′ Στέρλινγκ, 74′ Τζάκσον)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπρέντφορντ 2-1 (90+3′, 90+7′ Μακτόμινεϊ)
  • Έβερτον – Μπόρνμουθ 3-0 (8′ Γκάρνερ, 37′ Χάρισον, 60′ Ντουκουρέ)
  • Κρίσταλ Πάλας – Νότιγχαμ 0-0
  • Μπράιτον – Λίβερπουλ 2-2 (20′ Αντίνγκρα, 78′ Ντανκ / 40′ 45+1′ πεν. Σαλάχ )
  • Γουέστ Χαμ – Νιούκαστλ 2-2 (8′ Σούτσεκ, 89′ Κούντους / 57′ 62′ Ίσακ)
  • Γουλβς – Άστον Βίλα 1-1 (53′ Χουάνγκ / 55′ Τόρες)
  • 08/10 18:30 Άρσεναλ – Μάντσεστερ Σίτι5