Η Νορβηγία επικράτησε της Εθνικής μας με 0-4 για την προκριματική φάση του Euro 2024. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ενώ η Κύπρος δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα. Στο πρώτο μισάωρο οι διεθνείς μας ήταν εξαιρετικοί ανασταλτικά αλλά με δόση τύχης ο Σέρλοθ στο 33’ άνοιξε το σκορ μετά την κόντρα στον Γκόγκιτς. Στην συνέχεια οι Νορβηγοί μετά και την έναρξη του δευτέρου μέρους με τον Χάαλαντ να παίρνει μπρος, σκόραρε δις και καθάρισε το παιχνίδι. Ο Άουρσνες με κοντινό πλασέ έγραψε το τελικό 4-0.
Η Κύπρος έμεινε στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό ενώ οι Νορβηγοί ανέβηκαν στους 10.

ΚΥΠΡΟΣ: Μολ, Ανδρέου, Καρώ, Γκόγκιτς, Κυριάκου (Σπόλιαριτς 54′), Κυπριανού, Κούσουλος (Γαβριήλ 78′), Κορρέια, Κάστανος (Κορρέα 78′), Χαραλάμπους (Πηλέας 59′), Κακουλλής (Ηλία 54′).
Στον πάγκο: Δημητρίου, Μιχαήλ, Κορρέα, Γαβριήλ, Λοΐζου, Παναγιώτου, Χριστοφή, Αντωνιάδης, Σπόλιαριτς, Ηλία, Πηλέας, Αντωνίου.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Νίλαντ, Άιερ, Έστιγκαρντ, Μέλινγκ, Ράιερσον, Μπέργκε, Άουρσνες (Φιν 87′), Έντεγκααρντ (Θόρστβεντ 78′), Σέρλοθ (Νούσα 63′), Σολμπάκεν (Μπομπ 63′), Χάαλαντ (Λάρσεν 78′).
Στον πάγκο: Σέλβικ, Γκρέγκερσεν, Μπέργκ, Θόρστβεντ, Φιν, Λάρσεν, Πέντερσεν, Μποπμ, Νούσα, Θόρσμπι, Βέλτεσεν, Στράντμπεργκ.

ΓΚΟΛ: 33′ Σέρλοθ, 65′ 72′ Χάαλαντ, 81′ Άουρσνες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
Κούσουλος
ΘΕΑΤΕΣ:
Περίπου 6000.

Διαιτητής: Donatas Rumšas (LTU)
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Aleksandr Radius (LTU)
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Dovydas Sužiedėlis (LTU)
4ος Διαιτητής: Orestas Abramavicius (LTU)
VAR: Tiago Martins (POR)
AVAR: Hugo Miguel (POR)

1′ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
5′
Έχουν την κατοχή οι Νορβηγοί, καλή αμυντική λειτουργία από τους διεθνείς μας.
14′ Καλή μπαλιά του Κάστανου αλλά ο Νίλαντ επέμβηκε έγκαιρα.
17′ Ο Σέρλοθ έκανε το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα είχε πορεία προς την εστία αλλά ο Κορρέια απόκρουσε με το σώμα.
19′ Τεράστια ευκαιρία για τους Νορβηγούς με Χάαλαντ. Έπιασε την κεφαλιά από κοντά αλλά ο Μολ έκανε μεγάλη επέμβαση.
20′ Ο Σέρλοθ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
23′ Ο Έντεγκααρντ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά έξω.
25′ Πρώτη καλή ευκαιρία για την Κύπρο. Ο Κάστανος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε πλάγια έξω.
30′ Με μακρινή μπαλιά πίσω από την άμυνα των Νορβηγών ο Κάστανος δεν κατάφερε να κάνει το τελείωμα και ο Νίλαντ μάζεψε σωτήρια.
33′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Σέρλοθ με δόση τύχης σκοράρει. Έκανε το σουτ εκτός περιοχής το οποίο κόντραρε στον Γκόγκιτς και κατέληξε στα δίκτυα.

35′ Μακρινό σουτ από τον Ράιερσον η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
36′ Πάτησε περιοχή ο Χάαλαντ αλλά ο Γκόγκιτς επέμβηκε σωτήρια και η μπάλα μετά την κόντρα κατέληξε εύκολα στα χέρια του Μολ.
45′ ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′
Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι είναι για τον Κούσουλο μετά από δυνατό μαρκάρισμα στον Μέλινγκ.
47′ Ο Σολμπάκεν έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ από μακριά αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο.
54′ Διπλή αλλαγή για την Κύπρο. Έξω οι Κυριάκου και Κακουλλής, μέσα ο Ηλία και ο Σπόλιαριτς.
58′ Ο Μπέργκε έκανε δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Μολ έκανε μεγάλη επέμβαση.
59′ Τρίτη αλλαγή για την Κύπρο. Έξω ο Χαραλάμπους μέσα ο Πηλέας.
62′ Κεφαλιά του Καρώ μετά από κόρνερ, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
63′ Διπλή αλλαγή για τους Νορβηγούς. Έξω οι Σέρλοθ και ο Σολπμάκεν μέσα οι Μπομπ και Νούσα.
65′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Χάαλαντ μετά από κόρνερ έκανε το κοντρόλ και με ένα εκπληκτικό σουτ στον αέρα νίκησε τον Μολ και διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

69′ Σουτ του Μέλινγκ εκτός περιοχής η μπάλα αρκετά έξω.
72′ ΓΚΟΛ 0-3! Ο Χάαλαντ πετυχαίνει το δεύτερο του γκολ με κεφαλιά από κοντά μετά από μπαλιά του Νούσα.

78′ Έξω ο Χάαλαντ μέσα ο Λάρσεν, έξω ο Έντεγκααρντ μέσα ο Θόρστβεντ.
78′ Διπλή αλλαγή για την Κύπρο. Έξω ο Κάστανος και ο Κούσουλος μέσα ο Κορρέα και ο Γαβριήλ.
80′ Ο Θόρστβεντ με το που μπήκε βρήκε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει αλλά από πλάγια δεν κατάφερε να σκοράρει.
81′ ΓΚΟΛ 0-4! Ο Άουρσνες από κοντά μετά από κόντρες νικάει τον Μολ και στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.
87′ Έξω ο Άουρσνες μέσα ο Φιν.
90′ 3 λεπτά ο επιπλέον χρόνος.