Σημαντικό τρίποντο για την Μπολόνια που επικράτησε με 2-1της Φροζινόνε και την ξεπέρασε στη βαθμολογία.

Στο 19ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Φροζινόνε, ο Σαλεμάκερς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φέργκιουσον εξ επαφής πλάσαρε για το 1-0. Μάλιστα στο 22’ ο Τουράτι έδιωξε μετά από σέντρα από αριστερά και ο Ντε Σιλβέστρι με κεφαλιά έξω από την περιοχή(!) έκανε το 2-0.

Στο 32ο λεπτό το σουτ του Σουλέ πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 58’ ο Ματσιτέλι πλάσαρε άστοχα από ιδανικό σημείο και στο 63’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με το πέναλτι του Σουλέ.

Στο 67’ το σουτ του Ορζολίνι πέρασε μόλις έξω ενώ στο 89’ η κεφαλιά του Τσούνι έφυγε εκτός και στο 90+3′ αποβλήθηκε ο Ματσιτέλι.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι (84’ Κοράτσα), Μποϊκέμα, Καλαφιόρι, Λυκογιάννης (74’ Κρίστιανσεν), Αεμπίσερ, Φρόιλερ (84’ Ελ Αζουζί), Φέργκιουσον, Σαλεμάκερς (84’ Μόρο), Τσίρκτσε, Ορζολίνι (74’ Εντόι)

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ: Τουράτι, Ογιόνο (85’ Κάιο Ζόρζε), Οκόλι, Ρομανιόλι, Μαρκιτσα, Ματσιτέλι, Ρεϊνιέρ (75’ Ιμπραΐμοβιτς), Μπαρενετσέα (75’ Μπρεσιανίνι), Γκαριτάνο (55’ Μπάεθ), Σουλέ, Σεντίρα (55’ Τσούνι)