Νικήτρια ήταν η Payabl. EKA ΑΕΛ WBC, στο πρώτο ντέρμπι της νέας αγωνιστικής περιόδου, για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ γυναικών, καθώς στην αναμέτρηση που τελείωσε πριν από λίγη ώρα στην αίθουσα «Σπύρος Κυπριανού», κέρδισε την Αναγέννηση Γερμασόγειας με 78-66, καθώς η νικήτρια, είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 35-28.

Κορυφαία για τη νικήτρια, ήταν η Παπαδούρη (22 πόντοι, 3/4 βολές, 5/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

Μετά από ένα αρχικό προβάδισμα, η ΑΕΛ απέκτησε μια διαφορά, χάριν κυρίως στη δυνατή της άμυνα, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα, να προηγηθεί στο τέλος της 1ης περιόδου με 18-10 και ενώ λίγο πριν, η υπέρ της διαφορά, είχε ανέβει και στο +11, όταν είχε προηγηθεί με 18-7.

Όσο για το σκηνικό της 2ης περιόδου, το προβάδισμα της γαλαζοκίτρινης ομάδας, είχε φθάσει και στο +12 (28-16), αλλά στη συνέχεια η Αναγέννηση κατάφερε να ρίξει στο μισό, τη διαφορά, όταν μείωσε σε 30-24. Παρότι η ΑΕΛ, ανέβηκε και πάλι στο +10 (34-24), στο τέλος του ημιχρόνου, η γηπεδούχος μείωσε σε 35-28.

Προβάδισμα ξανά στο +10 για την ΑΕΛ κατά τις αρχές της 3ης περιόδου (42-32), με την Παπαδούρη να δίνει αρκετές εκτελεστικές λύσεις στην ομάδα της, όπως και από την Οικονομίδου και παρά τις προσπάθειες της γηπεδούχου να μειώσει αισθητά.

Αν και η ΑΕΛ είχε ανέβει και στο +11 (47-36), στη συνέχεια η Αναγέννηση μείωσε στο -6 (47-41) με 5-0 σερί και με τη Stone, να δίνει λύσεις στην επίθεση για την ομάδα της. Με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, η ΑΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ με 53-46.

Κατά την 4η περίοδο, η ΑΕΛ συνέχισε να συντηρεί το προβάδισμα και όσο κυλούσε ο χρόνος, γινόταν σύμμαχος της και συνάμα, αντίπαλος για την Αναγέννηση, τη στιγμή που το σκορ πήγε στο 64-53, λίγο πριν το 35`.

Στο 36`, η Αναγέννηση μείωσε σε 64-56, αλλά στο 38`, η ΑΕΛ ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη, όταν είχε προηγηθεί με 74-61, χάριν κυρίως στο σκοράρισμα της Όρλοβιτς, ενώ το τελικό σκορ ήταν 78-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-18, 28-35, 46-53, 66-78.

Aναγέννηση (Ηρακλής Πιττάκας): Τόρλακ 10 (2), Ν. Κοντού, Τσινακλίεβα 19 (1), Hurley 6, Stone 25 (2), Σοφοκλέους, Νικολακοπούλου 6, Κ. Κοντού.

Payabl. EKA ΑΕΛ WBC (Γιώργος Παλάλας): Τέιλορ 6, Παπαδούρη 22 (3), Στυλιανίδη, Όρλοβιτς 14, Dickey 20 (1), Γεωργίου, Μαυρουδή 2, Αντωνίου, Μιχαήλ, Οικονομίδου 14.