Την μεγαλύτερη του φετινή νίκη πανηγύρισε το ΑΠΟΕΛ, την δεύτερη συνεχόμενη, τρίτη στο πρωτάθλημα και μείωσε εκ νέου την διαφορά από την κορυφή στους τρεις βαθμούς.
Οι γαλαζοκίτρινοι έριξαν 5άρα (5-1) στον Εθνικό με γκολ των Μαρκίνιος με πέναλτι, Γαβριήλ, Ντογκαλά, Τσεπάκ και Ζέφτε
Για τον Εθνικό που ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 σκόραρε ο Ντράζιτς.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Κρέσπο (62′ Πέτροβιτς), Σούσιτς (72′ Ζέφτε), Τσεπάκ, Κοσταντίνοφ Σαρφό (62′ Βιγιαφάνες) Ντάλσιο, Ντογκαλά (75΄Φετφατζίδης), Μαρκίνιος (62′ Εφραίμ), Γαβριήλ
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Πέτροβιτς, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Σατσιάς, Καττιρτζής, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Βρόντης

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι (52′ Χριστοφή), Ντε Ιριόνδο (73′ Αγγελόπουλος), Περατικός, Λίπσκι, Λομοτέι, Νικολάου (46′ Ιωάννου), Καμπρέρα, Μ.Ηλία (73′ Κ.Ηλία), Ντράζιτς (80′ Πεχλιβάνης)
Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Σταυρινού, Κ.Ηλία, Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπράντονιτς, Μπίκερ, Ένεμ, Ιωάννου, Χριστοφή, , Αγγελόπουλος, Ακσεντίεβιτς

ΓΚΟΛ: 22′ Μαρκίνιος (π.), 28′ Γαβριήλ, 50′ Ντογκαλά, 71′ Τσεπάκ, 82′ Ζέφτε/26′ Νράζιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαρκίνιος/Καμπρέρα, Σπιρόφσκι, Νικολάου, Ντε Ιριόνδο, Ιωάννου
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 5.117

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ
ΑΠΟΕΛ: Πέτροβις, Τσεπάκ, Κοσταντίνοφ (2)
Εθνικός Άχνας: Ντε Ιριόνδο, Μάριος Ηλία (2)

Παρατηρητής:  Νικολαϊδης Χρίστος

6′
Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Ντογκαλά από δεξιά, κεφαλιά του Γαβριήλ, η μπάλα χτύπησε στο Λομοτέι και έφυγε κόρνερ.
7′ Καλό δυνατό σουτ ου Γαβριήλ, απέκρουσε με γροθιές ο Μπογκαντίνοφ.
20′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Επικίνδυνο γύρισμα του Γαρβιήλ, πρόλαβε ο Μπογκαντίνοφ.
21′ Κερδίζει πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε ανατροπή του Σαρφό από τον Ντράζιτς.
23′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος ευστόχησε από τα 11 βήματα στέλνοντας την μπάλα δεξιά και τον Μπογκαντίνοφ αριστερά.

26′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Εθνικός. Ο Ντε Ιριόνδο έδωσε στον Ντράζιτς ο οποίος σχεδόν από το ύψος της περιοχής έπιασε το σουτ αι νίκησε τον Μπέλετς.

28′ ΓΚΟΛ. 2-1. Παίρνει εκ νέου προβάδισμα το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντογκαλά βρήκε τον Γαβριήλ ο οποίος κινήθηκε ωραία στην περιοχή με ωραίο τελείωμα έστειλε την πάλα στα δίχτυα.

32′ Καλό σουτ του Σαρφό, απέκρουσε ο Μπογκαντίνοφ.
40΄ Καλό σουτ του Σούσιτς, απέκρουσε ο Μπογκαντίνοφ.
45+1′ Πετυχαίνει γκολ το ΑΠΟΕΛ με τον Γαβριήλ μετά από πάσα του Τσεπάκ αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ο Μαροκινός  ήταν εκτεθειμένος.

46′
Αλλαγή για τον Εθνικό. Στην θέση του Νικολάου πέρασε ο Ιωάννου.
50′ ΓΚΟΛ. 3-1. Ο Ντάλσιο έδωσε ασίστ στον Ντογκαλά που έφυγε πίσω από την άμυνα του Εθνικού και με ωραίο αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

58′
Σουτ του Λίπσκι, δεν ανησύχησε τον Μπέλετς.
62′ Τριπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Πέτροβιτς, Βιγιαφάνες και Εφραίμ, έξω Κρέσπο, Σαρφό και Μαρκίνιος.
69′ Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Το σουτ του Εφραίμ έφυγε έξω.
71′ ΓΚΟΛ. 4-1. Πετυχαίνει και τέταρτο γκολ ο το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο Τσεπάκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

82′ ΓΚΟΛ. 5-1. Ο Ζέφτε Βιτάλ έφυγε γρήγορα από αριστερά και τελείωσε ιδανικά την φάση με όμορφο πλασέ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ.